13. júla 2024
Pastva pre očiPre pamätníkov

Zimné fotky Bratislavy: Sen o bielych Vianociach sa stane skutočnosťou!

Mnohí tvrdia, že sneh do Bratislavy nepatrí… NESÚHLASÍM! To akože v iných častiach Slovenska sa majú v zime vytešovať z bielej krajiny, sánkovačiek, korčuľovania, guľovačiek a snehuliakov a my nič? Ešte to tak! Mesto zasypané snehom je krásne! Dokazujú to tieto zimné fotky Bratislavy.

Keď nie je sneh, poteší aj námraza.
Chumelica na Obchodnej.

Už od raného detstva mám rád to tušenie, ten pocit, tie zvuky-nezvuky… Ešte som v posteli, pomaly sa prebúdzam, rozlepím jedno karpavé oko, potom druhé a pozriem na strechu domu oproti. Je biela! Zvonka cez okno nedoliehajú žiadne zvuky, všetko sneh utlmil. Teda až na zvuk lopaty. Škrrrr, šup, škrrrr, šup – to domovník v pravidelnom rytme odhadzuje sneh z chodníka. To je ránečko! Čo vymyslíme? Guľovačka? Sánkovačka? Alebo zoberieme lyže a odvezieme sa trolejbusom na Kolibu? Ale potom tá štreka peši na Somársku lúku! A možno je už aj poriadne zamrznutá Kuchajda! Však uvidíme, čo deň dá, veď vyzerá to, že snežiť bude ešte dlho. Len nech sneží….

Nič sa nevyrovná hokeju na zamrznutej prírodnej vode.
Keď zamrzne Štrkovec, to je paráda!
Zimné ráno z mosta Apollo.
Ticho v Medickej záhrade.

Tak na takéto zimné prázdniny v Bratislave si spomínam. V posledných rokoch je však realita iná. A nie je to tým, že som vyrástol z detských hier. Vianoce v Bratislave neboli biele už x rokov. Iba tak mrholí, prší a teploty sú vysoko nad nulou. Miesto bielej tichej krajiny sivá mokrota. Čo už. Napriek tomu mám stále v srdci biele Vianoce. Veď len uznajte, nie je tá naša Bratislava pod snehom krásna?

Počuť iba vŕzganie snehu pod čižmami…
Chumelice dnes bývajú najmä vo februári či v marci.
Filozofická fakulta UK pod snehom.
Župné námestie.
Zimná romantika.
Také vločky padali na Mladej garde!
Na Železnej mrzne aj keď je dolu v meste nad nulou.

Komentáre on “Zimné fotky Bratislavy: Sen o bielych Vianociach sa stane skutočnosťou!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *