13. júla 2024
Pastva pre očiPre pamätníkov

Zima v Bratislave kedysi: Všade samý sneh a mráz

Biele Vianoce v Bratislave, to už je veľká vzácnosť. Pritom je to tak krásne, keď sa z neba sypú obrovské vločky, sneh vŕzga pod nohami a na zamrznutých jazerách sa korčuľujú deti. Zaspomínajte si aká bola zima v Bratislave kedysi.

Pritom človek nemusí mať sto rokov, aby si pamätal, aká bývala zima v Bratislave kedysi. Všade kopy snehu, že kolabovala doprava a decká sa bobovali pomedzi paneláky, treskúce mrazy, že sme sa korčuľovali na jazerách ako zrkadlo. Omrznuté nosy, para z úst, ušanky na hlave. O legendárnej kalamite z 80. rokov ani nehovorím.

Pritom biela, zasnežená, Bratislava má svoje čaro. Reči, že do Bratislavy sneh nepatrí, nech si strčia tí, čo to vravia, viete kam. Ľudia si vedia poradiť aj so snehom, aj s mrazom, takisto ako v lete s horúčavami či na jeseň s lejakmi. Vždy je nejako. A vždy môže byť pekne. Záleží od nášho uhla pohľadu.

Zaspomínajme si teraz na bratislavské zimy ako z rozprávky. Fotografie sú z dvoch kníh z mojej zbierky. Prvá sa volá jednoducho Bratislava, je z roku 1965 a zostavil ju Eugen Lazišťan, ktorý sa postaral aj o väčšinu fotografií. Druhá kniha má názov Bratislava mesto na Dunaji, vyšla v roku 1960 a je plná najmä reportážnych záberov z ulíc mesta.

Z tých fotiek sála niečo, čo už nie je. Zima v Bratislave bola kedysi úžasná a biela.

Zima v Bratislave kedysi – pod Michalskou bránou.
Hlavné námestie
Vianočný stromček poštou
Sneh v bratislavských uliciach
To bola romantika!
Snežilo, až zapadali električky.
Megavločky, aké dnes padajú len vzácne.
Zasnežené strechy.
Keď vianočné ozdoby, tak z fúkaného skla!
Počujete ako ten sneh pod nohami vŕzga?

Parádne zimné fotky Bratislavy nájdeš aj v tomto článku.

Komentáre on “Zima v Bratislave kedysi: Všade samý sneh a mráz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *