Takáto bývala v zime Bratislava: Veľká galéria fotiek zo starých knižiek

Aj tento rok sme s nádejou čakali, či konečne bude na Vianoce v Bratislave sneh. A dopadlo to ako vždy. Nie je. Áno, pred dvoma týždňami nakydalo, jeden deň, ale to je už dávna história…

Pritom človek nemusí mať sto rokov, aby si pamätal poriadne bratislavské zimy. Všade kopy snehu, že kolabovala doprava a decká sa bobovali pomedzi paneláky, treskúce mrazy, že sme sa korčuľovali na jazerách ako zrkadlo. Omrznuté nosy, para z úst, ušanky na hlave. O legendárnej kalamite z 80. rokov ani nehovorím.

Pritom biela, zasnežená, Bratislava má svoje čaro. Reči, že do Bratislavy sneh nepatrí, nech si strčia tí, čo to vravia, viete kam. Ľudia si vedia poradiť aj so snehom, aj s mrazom, takisto ako v lete s horúčavami či na jeseň s lejakmi. Vždy je nejako. A vždy môže byť pekne. Záleží od nášho uhľa pohľadu.

Zaspomínajme si teraz na bratislavské zimy ako z rozprávky. Fotografie sú z dvoch kníh z mojej zbierky. Prvá sa volá jednoducho Bratislava, je z roku 1965 a zostavil ju Eugen Lazišťan, ktorý sa postaral aj o väčšinu fotografií. Druhá kniha má názov Bratislava mesto na Dunaji, vyšla v roku 1960 a je plná najmä reportážnych záberov z ulíc mesta.

Z tých fotiek sála niečo, čo už nie je. Napriek že som to nezažil, mám to v srdci. A určite nie som sám.  

Komentáre k článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *