24. júna 2024
HistóriaPre pamätníkov

Univerzita Komenského oslavuje 100 rokov: V jej sídle sa zastavil čas!

Verím, že pri tomto príspevku chytí nostalgia nejedného absolventa Univerzity Komenského v Bratislave. Sám sa radím medzi nich. Na UK som chodil na prelome milénia. Bol som posledný ročník, ktorý nemal kreditný systém,  vysokoškolské štúdium sa končilo magistrom a nie ako teraz, keď už po troch rokoch môžete mať diplom… Do sídla univerzity na Šafárikovom námestí som chodil iba sporadicky na nejaké prednášky, za svoju alma mater som považoval skôr Gondovu 2 a katedru žurnalistiky na Štúrovej ulici. Hlavná žltá budova na Šafku je však stelesnením Univerzity Komenského. Je to symbol, ktorý je pýchou Bratislavy. Všetko však malo byť pôvodne inak…

Sídlo UK na Šafárikovom námestí v Bratislave.

Po zániku monarchie a vzniku ČSR bolo potrebné vybudovať aj nové národné školstvo. Alžbetínsku univerzitu nadobro pochovali dejinné udalosti a 11. novembra 1919 ju nahradila Univerzita Komenského. Spočiatku sídlila na Kapitulskej ulici pri Dóme sv. Martina, tam, kde je dnes teologická fakulta. A cesta k reprezentatívnemu sídlu na Šafárikovom námestí 6 nebola vôbec jednoduchá.

Budovu podľa návrhu akademického architekta Františka Krupku začali stavať v roku 1930 a  nemalo to byť sídlo univerzity, ale Štátny obchodný dom. Sídliť tam mali plodinová burza, dunajská plavebná spoločnosť, obchodná komisia, zemský archív a pošta. Lenže profesori sa pustili do boja za to, aby sa práve táto honosná stavba stala sídlom univerzity. Nakoniec sa im to podarilo presadiť a v roku 1935 bola budova pridelená právnickej a filozofickej fakulte. Nové sídlo UK bolo slávnostne otvorené v roku 1937.

Aula – najväčšia pýcha sídla univerzity.

Keď som tam pred pár dňami vošiel, akoby som prekonal nejakú časovú bránu. Ruch 21. storočia zostal vonku na Šafku. Až na pár detailov to vnútri vyzerá presne tak ako keď som tam pred 20 rokmi študoval. A predo mnou generácie iných vysokoškolákov. Ešte aj mosadzné kľučky na dverách od WC sa lesknú takisto matne, ako ich za tie desaťročia vyleštili ruky tisícov študentov. A aula, kde „Gaudeamus igitur“  doteraz zaspievalo už 200 000 absolventov UK, je stále rovnako majestátna. Vďaka rektorátu som mal tiež možnosť pozrieť sa aj do častí budovy, kam sa študenti len-tak nedostanú. Všade cítiť dobový rukopis 30. rokov minulého storočia. Lenže toto nie je žiaden skanzen, ale živý priestor, centrum vzdelanosti, na ktoré môžu byť Slováci právom hrdí! Užite si tú prehliadku. A onedlho sa pozrieme aj na Gondovu.

Hlavná brána – tu sa to všetko začína…
Vestibul.
Aj vy ste takto čakali na prednášky?
Zasadačka rektorátu ako z 30. rokov.
Detaily, ktoré lahodia oku.
Chodby vyzerajú ako pred desaťročiami.
Schodisko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *