29. mája 2024
Pastva pre očiPre pamätníkov

Takáto bola Bratislava pred 50 rokmi!

Pred týždňom som išiel náhodou okolo Mestskej knižnice a práve tam bol tradičný výpredaj starých vyradených kníh. Kus po 50 centov. V jednej zo škatúľ som objavil útlu brožúrku BRATISLAVA V KVETOCH. Zobral som ju bez toho, aby som si ju prelistoval a až doma som zistil, na aký poklad som natrafil. Veď posúďte sami.

Pre odbor obchodu CR NV hl. mesta SSR Bratislavy a Záhradníctvo a rekreačné služby mesta Bratislavy vydala INCHEBA. Text aj v ruštine, nemčine a angličtine.

Brožúra vyšla niekedy začiatkom 70. rokov a ako už samotný názov napovedá, súdruhovia sa snažili hlavné mesto SSR prezentovať ako mesto kvetov. A priznajme si, kedysi to tak naozaj bolo! Aj tí neskôr narodení si musia pamätať, ako Bratislava na jar a v lete hrala všetkými farbami, v každom parku, záhrade ale aj na „hluchých“ miestach pri cestách boli vysadené celé záhony kvetov. A Flóra Bratislava, to bola fakt veľká udalosť s medzinárodným presahom a nie ako dnes, keď pripomína len trošku lepšie zásobený hobby market.  

„Mnohí, najmä zahraniční návštevníci Bratislavy, sa ani netaja obdivom nad jej prekrásnou polohou, ktorej pôvab ešte viac zvyšuje verejná zeleň a sadovnícke úpravy – s bohatými záhonmi kvetov,“ píše sa v brožúrke. Trúfol by si toto niekto tvrdiť aj dnes? Sotva… Bohužiaľ.

Legendárna výsadba pred zimným štadiónom.

Ale nielen o kvetoch som chcel. V reklamnom letáku sú naozaj unikátne pohľady na Bratislavy. Na veľkej panoramatickej fotke vidno nielen hrad a podhradie, ale aj rozostavaný Most SNP a to ešte bez reštaurácie Bystrica (dnes UFO).

Panoráma mesta spred 50 rokov.
Detail odkrývajúci Most SNP ešte bez Bystrice.

Keďže most dostavali v roku 1972, vychádza mi z toho, že záber aj brožúra vyšli plus-mínus  v roku 1970. A keď sa na panoramatický záber pozriete ešte pozornejšie, nepríde vám, že tam niečo chýba? Hmm? Áno, ešte nestála Petržalka, teda to obrovské sídlisko na druhom brehu Dunaja. Namiesto stoviek panelákov sa na obzore črtajú husté zelené lužné lesy! Bratislava bola ešte pred polstoročím v úplnom v srdci prírody, medzi Malými Karpatami a dunajskou divočinou. Takúto Bratislavu som ja nezažil, o to cennejšie sú pre mňa fotky z tejto 50-centovej knižočky.

Komentáre

 • Áno veru Bratislava bola krásna ešte začiatkom 70ych rokov. Teraz sa veľmi rýchle mení a nemôžem povedať ze k dobrému. Vidím a konštatujem to o to lepšie že sa do Bratislavy vraciam každý rok (z FR) tak tie zmeny sú o to viditeľnejsie.

  Reply
 • Tú babku s pod Michalskej brány si pamätám .Sedávala tam niekoľko rokov .Oštiepky mala
  výborné.

  Reply
 • Svojho času som čítala článok o manželoch, ktorí umietnili okopník na Kapitulskej. Dnes ho ale neviem nájsť. Mám dojem, že bol od Vás. Viete mi pomôcť ?
  Ďakujem.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *