24. júna 2024
História

Najväčšie tajomstvo Kapitulskej ulice rozlúštené!

Kapitulská je aj vďaka svojej schátranosti stále veľmi romantická.

Naše mesto je plné rôznych záhad a pikošiek, ktoré sú zrejmé iba zasväteným. Mňa napríklad roky mátali kamenné jašterice na rohu Farskej a Kapitulskej ulice v Starom meste. Pred vyše 15 rokmi som si ich odfotil, lebo ten nenápadný, ale veľmi pekný detail na dome ma zaujal. Neskôr som si všimol, že jašterice prišli o hlavu a časť tela, asi keď tadiaľ prechádzalo auto. No a potom zmizli nadobro… Kam? A prečo? Zase sme prišli v tomto meste o niečo pozoruhodné ako x-krát predtým? Až vlani na jeseň som sa dozvedel prekvapujúcu pravdu.

Okopník s jaštericami.


Okopník, ako sa to odborne volá, vôbec nie je taký starý ako si mnohí mysleli. „Inštalovali sme ho v 80. rokoch, keď sa mala rekonštruovať Kapitulská ulica. Nejaké nákladné auto odrazilo roh budovy, tak sme vymysleli tento okopník s jaštericami,“ povedali mi reštaurátori Oľga Novotová a Dušan Novota, ktorých som úplnou náhodou zastihol pri prácach na fasáde farského úradu.

Spravili ho naozaj dobre, lebo vraj aj niektorí pamiatkari si mysleli, že môže ísť o gotickú pamiatku. Keď bol okopník okolo roku 2000 poškodený, odložili ho do depozitu a tam čakal celé roky. Dnes sa však už jašteričky opäť vyhrievajú na svojom mieste. A ja vďaka tomuto stretnutiu viem, že v meste máme takých machrov ako sú Oľga a Dušan Novotovci. Ich remeselný kumšt môžete obdivovať napríklad aj na vrátach jezuitského kostola, na budove Filozofickej fakulty či Palugyayovho paláca a ďalších pamiatkach.

Manželia Novotovci vracajú bratislavským pamiatkam ich zašlý lesk a slávu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *