24. júna 2024
História

24. apríl: Porazte draka ako sv. Juraj!

Dnes má meniny Juraj. Do kalendára sa toto obľúbené meno dostalo vďaka jednému z najuctievanejších kresťanských svätcov, ktorý patrí aj medzi patrónov Bratislavy. Svätý Juraj (zomrel v r. 303) bol rímsky vojak a kresťania ho uctievajú ako mučeníka. Zobrazovaný býva s kopijou v ruke, ktorou prebodáva draka. Prečo?

Podľa legendy práve sv. Juraj premohol príšeru, ktorá terorizovala mesto Silene v Líbyi. Ľudia sa ho snažili uzmieriť tak, že mu nosili ovce, ale neskôr došlo aj na ľudské obete. Jednou z nich mala byť aj dcéra panovníka v svadobných šatách. Vtedy sa do veci vložil odvážny rímsky vojak, prežehnal sa a pustil sa do boja s dračou potvorou. Draka zranil a na princezninom svadobnom podväzku ho doviedol do mesta a ľudí presvedčil, aby prijali kresťanstvo. Takže, milé deti, draci nešaparatili len v našich končinách! Odvtedy je svätý Juraj vnímaný ako ten, ktorý víťazí nad zlom. A takýto vzor sa hodí každému z nás, či už chceme poraziť zlo vo svojom vnútri alebo „tam“ vonku. Za svojho patróna si sv. Juraja vybrali aj skauti. Väčšinou práve 24. apríla skladajú sľub skautskí nováčikovia. A Prešporčania si v tento deň volili richtára.

Svätý Juraj na nádvorí Primaciálneho paláca.

No čo tá socha na fotke? Nájdete ju na nádvorí Primaciálneho paláca.  Fontána sv. Juraja pochádza zo 17. storočia a dal ju vyhotoviť arcibiskup Juraj Lippay. Súsošie na nádvorie paláca osadili až v roku 1930, kedy ho mestu daroval obchodník Rudolf Wahl. Takže, ak ho chcete vidieť Juraja v plnej zbroji, zájdite si do Primaciálneho paláca a vo vedľajšej kaviarni si k tomu dajte trebárs kávu. Teda, ak nemáte náhodou iné vybavovačky na magistráte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *