29. mája 2024
Pre pamätníkov

NAJNOVŠÍ ÚLOVOK BRATISLAVA, MY LOVE: Tak toto je pecka – bratislavský humor z roku 1976

Vianoce sú čas zázrakov, ale medzi darčekmi tejto sezóny sa zvlášť vyníma útla knižočka, ktorú som dostal od kamaráta Palka. Najprv som myslel, že je to nejaký starý Magazín Roháča – podľa kresby na obálke som hneď vedel, že jej autorom je známy a kedysi veľmi obľúbený karikaturista Milan Vavro. Patril ku generácii kresliarov, na ktorých som ako decko vďaka satirickému týždenníku Roháč vyrastal. Kubal, Lesyk, Vavro, Plocháňová, Schek, Zimka, Kotrha, Gossányi… To boli pojmy. A tie ich kresby! Každý týždeň sme sa šúľali nad ich vtipmi v Roháči. Preto ma veľmi zaujímalo, čo na mňa v brožúrke so žltou obálkou čaká.

Takže, ide o propagačný materiál Bratislavskej informačnej a propagačnej služby – čo bývala kedysi niečo ako súčasná BKIS. Z tiráže som vydedukoval, že knižočka bola vydaná v roku 1976. Čiže je o rok mladšia ako ja ?

Ako už úvodný príhovor zostavovateľa napovedá, cieľom bolo, okrem propagácie spoločnosti BIPS, humorne poukázať aj na nešváry života v Bratislave – v krásavici na Dunaji, ktorá sa oficiálne nazývala Hlavné mesto Slovenskej socialistickej republiky a súdruhovia ju radi častovali aj prívlastkom Mesto mieru.

A tak na Vavrových karikatúrach vidíme rôzne druhy „nemakačenkov“, ulice plné smogu, rozbité cesty ale aj vydriduchov ako je napríklad mäsiar. Áno, mäsiari, zelovocári a pumpári – to boli v časoch socializmu páni, ktorí si zo spoločného vedeli uliať pre seba. Aj komouši to vedeli, preto tieto ich praktiky radi pranierovali, zatiaľ čo sami kradli vo veľkom. Niektoré vtipy sú za hranou toho, čo je prípustné dnes, treba to brať ako svedectvo doby spred 45 rokov.

Ale koniec rečí, nechávam prehovoriť karikatúry Milana Vavra aj sprievodné texty z brožúry. Takto vyzeral firemný marketing v roku 1976! Užite si ďalší z úlovkov Bratislava, My Love.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *