29. mája 2024
Pre pamätníkov

NOSTALGIA V KÚPEĽNI: Ako som si umyl zuby pastou Poľana, ktorá bola vyrobená v AB Kozmetika Bratislava

Zubná pasta Perlička, spevní chlapcom vajíčka. Takto sme si hovorievali s chalanmi zo dvora a prišlo nám to smiešne. Perlička bola detská zubná pasta, ale ani zďaleka sa nechystala na obľúbenosť pasty Tutti-Fruti. Tá mala síce otrasnú sladkastú chuť, na škatuľke bol však mini komiks o vesmírnych dobrodružstvách kozmonauta v červenom skafandri. V záplave nudných obalov vtedajších drogistických výrobkov to bolo fakt niečo extra.

NÁLEZ STAREJ PASTY

Na toto všetko som si spomenul, keď som prednedávnom robil poriadok v komore a natrafil som na nerozbalenú škatuľku zubnej pasty Poľana. Rok výroby: 2008, Spotrebujte do: 2011. Taká bežná vec. Zubná pasta, ktorú mama kupovala a my sme si ňou roky-rokúce umývali zuby. Lenže, ako chutila? Pamäť sa nechytá… Vyrástol som v dospeláka a doba sa zmenila tak veľmi, že už ani bratislavská AB Kozmetika, kde sa Poľana vyrábala, dávno neexistuje. Tú pastu by som mal koštnúť, zaumienil som si a odložil ju do šuflíka.

AB Kozmetika Bratislava na Račianskej ulici.

KEFKA COSMOS

A čo čert nechcel, ďalšia náhoda. U nás v drogérii robili výpredaj starých zásob. Pri pokladni mi zrak padol na zubnú kefku. Žiaden kuraprox, signál, odol a podobne. Zubná kefka od výrobcu COSMOS! Hotová relikvia zubnej hygieny „made in Bratislava“.

Fabrika COSMOS vyrábala kefy a kefky od roku 1875 a fungovala ešte pred nejakými desiatimi rokmi. Stála kúsok od Blumentála, smerom k rozhlasu. Ani neviem kedy, ale zbúrali ju a dnes zostalo iba zopár starých múrov medzi Školskou ulicou a budovou NBS, ale zato tam vyrástol hotel.

Torzo továrne na kefy.
Čiarový kód z obalu kefky.

Takže, keď som mal všetko takto pokope – zubnú pastu aj kefku vyrobené v Bratislave – bolo rozhodnuté. Toto musím vyskúšať!

Priznám sa, bolo mi aj trocha ľúto rozbaliť tie starožitnosti, ale nakoniec som sa odhodlal. Nanesiem trocha pasty na zelenú kefku, vložím do úst a správnymi krúživými pohybmi napením a zoškrabujem nočnú vrstvu zubného plaku. Hmmm. Tá pasta nemá chybu. Je štipľavá a riadne mentolová!

PASTA POĽANA

Nie, toto nie je žiaden historický optimizmus, toto je realita. Poľana z roku 2008 by do vačku schovala bársjakú dnešnú superznačkovú pastu made in neviem kde. A stavím sa, že takto by to dopadlo pri mnohých ďalších veciach. Keď si pomyslím na to, aká bývala mliečna čokoláda z Figara a ako chutí dnes, škoda reči! Alebo bonboniéra Tatiana. Minule som dával na facebook Bratislava, My Love článok, ako som načal vyše desaťročnú fľašu červeného vermutu Primat z Račianskych vinárskych závodov. A jeho chuť bola parádna aj po toľkých rokoch!


Viem, pokrok nezastavím. Ale aj tak je, myslím, škoda, že Bratislava rezignovala úplne na výrobu. A to, čo sa dnes v našom meste ešte vyrába, viaže s minulosťou veľakrát iba názov a nie kvalita.

A keď vám bude niekto tvrdiť, že to tak nie je, že sa len skrátka zmenili preferencie slovenských spotrebiteľov, dajte mu prečítať tento článok a keď chce, nech príde aj s kefkou a vytlačím mu na ňu z mojej starej poctivej Poľany z AB Kozmetika Bratislava. Kým ju teda neminiem ja sám, lebo, čo s načatou pastou, že?

Aj kefka pre deti mala svoj komiks.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *