24. júna 2024
Miesta

Spoznajte VLČIE HRDLO: Výprava do zamorenej zeme nikoho

Sú lokality v našom meste, kam ani rodený Bratislavčan nemusí nikdy v živote vkročiť. Také je aj Vlčie hrdlo – zapadákov na juhovýchodnom okraji Bratislavy, ktorý ľudia poznajú iba vďaka čmudiacim komínom rafinérie a šľapkám postávajúcim na výpadovke z mesta.

Kam sa vybrať?
Fakt je to turistická značka?

V čase lockdownu, keď sme týždne zostali uväznení len v rámci hraníc mesta, som hľadal nové možnosti na výlety a prechádzky niekam, kde by nebolo toľko ľudí ako v lesoparku. Práve vo Vlčom hrdle som našiel, aspoň čiastočnú, samotu.

Toxický kanál.

Ak by som chcel napísať severské krimi a malo by sa odohrávať v Bratislave, lokalizoval by som dej práve do Vlčieho hrdla.

Vitajte v lese!
Zátišie z prístavu.
Prístav patrí k známejším častiam Vlčieho hrdla.

Je to zvláštny kraj. Z jednej strany ho ohraničuje tok Malého Dunaja, z druhej rušný cyklochodník do Hamuliakova a veľký Dunaj, z ďalších strán osobný prístav a komíny Slovnaftu a spaľovne. A medzi tým doslova kraj nikoho.

Šťastný domov.

Vlčie hrdlo

Pocestnému, ktorý sem po modrej turistickej značke zablúdi, sa ponúkajú bizarné výjavy a zážitky… Záhradné domčeky a chatky učupené pod bludiskom potrubí z rafinérie, potôčiky páchnuce chemikáliami, jedovato smrdí aj vzduch. Chodníčky a betónové cestičky lemujú odpadky, sem tam spod zeme vykukne nejaká rúra, za spleťou krovín sa skrývajú tajomné objekty, vodárenské veže, monitorovacie stanice… Napriek tomu všetkému mnohí tento prečudesný kraj nazývajú svojím domovom.

Pod rúrami.
Čo je tam?

Predstavte si, že idete po značke úzkou cestou cez zakliaty les – naľavo rúry, napravo skládky, torzo starého hrdzavého mikrobusu a zrazu sa v lese objaví, ako perníková chalúpka, bytovka! Neviem, či tam bývajú zamestnanci rafinérie alebo kto, ale priznám úprimne, nechcel by som  sa tam potme vracať domov.

Bordel, všade bordel…
Vodárenské veže v lese.
Kuk!

Jedovaté závany

V okrajových častiach Vlčieho hrdla sú, ako som už spomenul, záhradkárske osady a viacerí majitelia si svoje chatky prerobili na domy. Skrátka, každý hľadá v tomto našom predraženom meste kúsok svojho fliačiku pod slnkom.

Veterán.

Napriek jedovatým závanom, ktoré prináša z vysokánskych komínov najmenší poryv vetra,  toto nie je žiadna mesačná krajina. Smradľavé stružky sú plné rýb, lesy sú CHKO Dunajské luhy a nájdete tu dokonca prírodnú rezerváciu Kopáčsky ostrov s mŕtvym dunajským ramenom, v ktorom je krištáľovo čistá voda a v nej žijú raky. Pre mňa je Vlčie hrdlo jedným z posledných neprebádaných miest v Bratislave.

Biskupické rameno na Kopáči.

Postupne odkrývam jeho tajomstvá a nasávam ponurú atmosféru. Veď už len ten názov – Vlčie hrdlo, musí vzrušiť dušu každého dobrodruha. Kedysi sa tak volal tunajší dunajský ostrov, dnes je to kraj netušených prekvapení, nech už si pod tým predstavíte čokoľvek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *