24. júna 2024
Pastva pre očiPre pamätníkov

Bratislava z najvyššej budovy v meste! Ako vyzerala pred 20 rokmi?

Výhľad na nezaplatenie! Alebo, práve naopak – na zaplatenie. Za výhľad sa totiž platí… A veľa. Aj preto dnes pribúdajú v Bratislave mrakodrapy ako huby po daždi. Každý, kto na to má, si rád priplatí za to, že sa nemusí pozerať susedom do okien, ale dovidí až donekonečna. A možno ešte ďalej! Takto vyzerala Bratislava z najvyššej budovy v meste pred 20 rokmi!

Prvou výškovou budovou v Bratislave bol Manderlák, ktorý dostavali v roku 1936  a na vtedajšie pomery dosahoval závratnú výšku 45 metrov. Potom dlho nič a až v 70.- 80. rokoch sa v Bratislave začali stavať ďalšie výškové budovy. Či už klasické 12-poschodové paneláky alebo úrady ako napríklad sídlo STU, Dom odborov či Hotel Kyjev.

Presscentrum a Tower 115

V roku 1984 v priemyselnej zóne pri prístave otvorili súdruhovia Presscentrum. Pyšný socialistický mrakodrap, ktorý slúžil ako sídlo všetkým možným tlačovým orgánom komunistickej strany, bratislavskej pobočke ČSTK, novinám aj časopisom. Nech až zo západniarskeho Rakúska vidia, aké dôležité sú pre socialistický režim  prostriedky masovej komunikácie (tak sa kedysi volali médiá).

Presscentrum bolo vyše dve desaťročia najvyššou budovou v Bratislave.

Ako novinár som mal na prelome milénia tú česť zopár rokov pracovať tuším na 22. poschodí Presscentra. V tom čase mal socialistický mrakodrap svoje zlaté časy za sebou – okná boli chrontavé a zo starej klímy neustále sadal čierny popolček na umakartové parapety… Ale ten výhľad, ten bol ako z milionárskeho  penthousu v New Yorku! Najkrajšie boli zimné rána, kedy sa na obzore v lúčoch vychádzajúceho slnka tajuplne črtal Zobor, vzdialený okolo 70 kilometrov. A počas večernej služby som sa zase kochal, ako slnko zapadá za hradný kopec a Bratislava horí rýdzim zlatom.

Dnes je to už Tower 115.

Z najvyššej budovy

Samozrejme, že som neodolal a zopár záberov si spravil. Technicky to nie je bohviečo, krásne však na nich vidno, ako sa nám za tých 20 rokov Bratislava zmenila. Pribudla Eurovea, most Apollo, ubudli továrenské komíny…

Pohľad okolo roku 2000 smerom do Rakúska. Kde je Eurovea?
Trošku viac doprava.
Komín na Čulenovej už nie je.
Parkovisko pred rozostavaným SND. Dodnes to nevyzerá veľmi inak.
Dunaj bez mosta Apollo.
Prístav.

Ako sa zmenila Bratislava, zmenilo sa aj Presscentrum. Dnes sa volá Tower 115, lebo vďaka anténe narástla výška budovy o 11 metrov, vďaka čomu bola donedávna najvyššou v Bratislave. Možno by to teda chcelo pokračovanie na tému Bratislava z najvyššej budovy v meste.

Hrad ešte v starom šate a bez Bonaparte v susedstve.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *