24. júna 2024
Miesta

DOVOLENKA DOMA: V Bratislave máme (skoro) všetko! Neveríš?

Keď nás korona zavrela doma, naše cestovateľské plány dostali vynútený odklad. Ale dalo sa s tým vybabrať. Pri poriadnej dávke fantázie sa svetové atrakcie dajú nájsť aj v našej malej Bratislave. Takto vyzerá úžasná dovolenka doma.

Kanál ako v Amsterdame
Chorvátske rameno

Tak áno, mohol by som porovnávať aj s Benátkami, ale holandská metropola mi príde taká ľudskejšia. Amsterdam má viac ako 100 kilometrov kanálov, nad ktorými vedie až 1 500 mostov. Naša Petržalka je skromnejšia, v zastavanej oblasti má len jeden kanál – Chorvátske rameno a to má iba niečo vyše 5 km. Ale to neva! Veď rovno medzi panelákmi megasídliska sa nám vinie živé dunajské rameno plné rýb, labutí a kačiek. Už len sadnúť na bicykel a blúdiť popri kanáli ako Holanďan.

Ázijská štvrť ako v Los Angeles
Trhovisko Miletičova

Každá poriadna svetová metropola má svoju čínsku štvrť. Svoju ázijskú štvrť má aj Bratislava. A kde inde ako na trhovisku Miletičova?! Už dávno to tam nie je o handrách „Hugo Miletič“, stánkov so šatstvom výrazne ubudlo. Zato pribudli stánky s občerstvením. Na Miletičke si fakt môžete pripadať ako niekde v Pekingu či v Hanoji. Exotická dovolenka doma a k tomu si za pár šupov dáte parádne bumbo-nambo, alebo kuracie kúsky s rezancami, či správne vychutenú ostrokyslú polievku. A tí ľudia, ktorí tieto dobroty pre nás Stedoeurópanov varia, sú veľmi milí  a zhovorčiví.

Picadilly Cirkus ako v Londýne
Námestie SNP/Štúrova ul.

V Londýne som nikdy nebol, ale vždy sa mi ľúbili zábery z akejsi frekventovanej križovatky, kde svietili do noci obrovské reklamy Sanyo, TDK a podobne. Ako decko som mal takú pohľadnicu a patrila k pokladom mojej západniarskej zbierky. Dnes už viem, že na tej pohľadnici bolo londýnske námestie Picadilly Circus. A my, v Bratislave, máme tiež také… Teda, o.k., niečo také naše, podobné, iné. Máme SNP-čko! Veď to je určite najznámejšie bratislavské námestie. A aj reklamy tam sú, síce nie na japonskú elektroniku, ale aspoň na Martini a Víno Levice. (Je tam aj psoriáza. Hovorím, je to také naše Pikadili Cirkus).

Park ako v New Yorku
Sad Janka Kráľa

Vždy mám v amerických filmoch rád, keď ukážu newyorský Central Park. Napríklad v Sám doma II. Je to poriadny kus prírody v zovretí vysokánskych mrakodrapov. Náš Sad Janka Kráľa síce nie je taký mega, je 4-krát menší ako Central Park, ale zasa je o vyše 100 rokov starší. Sad Janka Kráľa zriadili ešte za panovania cisárovnej Márie Terézie a je to najstarší verejný park v strednej Európe. A dá sa tam leňošiť na tráve rovnako fajnovo ako v New Yorku. Už aj tie mrakodrapy sa k nemu čoraz viac tlačia, bohužiaľ.

Pyramída ako v Egypte
Slovenský rozhlas

Najstaršie egyptské pyramídy majú vyše 4 500 rokov. Vždy keď pomyslím na to, že v úrodnom údolí Nílu sa bavili takouto architektúrou, kladiem si otázku, čo asi bolo v tých časoch v našich končinách? Akí ľudia tu žili a ako bývali, keď ešte pred sto rokmi veľká časť obyvateľov Slovenska žila v drevených chyžiach s hlinenou podlahou? Bratislavská pyramída je obrátená a ako sídlo rozhlasu ju stavali v rokoch 1967 až 1981. Teda možno tak dlho, ako v Egypte stavali pyramídy pre faraónov – začali zavčasu za ich života, aby to do smrti zbožšteného panovníka stihli a mohli ho tam pochovať. Neviem ako plnili plán, keď faraón náhodou zomrel skôr ako predpovedala veštba a stavba ešte nebola hotová. Dosť stres, nie? Ale vy si našťastie môžete pustiť Slovenský rozhlas a tešiť sa, ako Vám chutí dovolenka doma.

Bulvár ako v Paríži
Štefánikova ulica

Túto ulicu som roky prehliadal. Aká chyba! Štefánikova ulica, ktorá vedie z križovatky nad Hlavnou stanicou na Hodžovo námestie, je plná palácov a prepychových domov. Vždy keď zdvihnem pohľad od zeme a zadívam sa na tie nádherné staré fasády, pocit mám ako v Paríži alebo v Bruseli. A štvorprúdovka dotvára dokonale pocit rušného bulváru.

Pláže ako pri mori
Napríklad na Zlatých

Dobre, more nemáme, to naši predkovia nedomysleli. Ale zase pláží máme habadej! Zlaté piesky, Kuchajda, Štrkovec, Rohlík, Vajnorské jazerá, Draždiak, dunajské pláže… Nie všade by som sa okúpal, ale opaľovať sa dá hocikde pri vode. Aj takto môže vyzerať bratislavská dovolenka doma.

Mrakodrapy ako na Manhattane
Mlynské Nivy

Už aj Bratislava má svoju skyline ako sa na modernú metropolu patrí. Dlhé roky o prvenstvo vo výške súperila budova Národnej banky Slovenska (111 m) a Tower 115 (115 m aj s anténou). Dnes sa už na takéto škriepky môžu vykašľať. Nivy Tower, ktorá vyrástla na mieste bývalej autobusovej stanice, má 118 metrov a okolo rastú ďalšie výškové budovy ako huby na Manahattane.

Veža ako Eiffelovka
Kamzík

Aby sme si veci vysvetlili hneď na začiatku. Eiffelovka je krásna dáma z dobrej spoločnosti, ktorá si potrpí na prepych. Naša televízna veža je v porovnaní s ňou len taká ihla na kopci nad mestom, ale aj tak ju mám rád. Vidno ju z celého mesta, podobne ako parížsku Eiffelovku. Kamzík (aký romantický názov) vidno aj z Devínskej novej vsi, aj Dúbravky, aj z Petržalky, aj z Rače… Skrátka svieti tam ako taký maják! Kamzík je vysoký 194 m a Eiffelovka má 324 m, lenže bratislavská veža je na kopci, a tak je jej vrchol nakoniec až vo výške 635 m n. m. Čižeeee, sme víťazi!

Socialistický realizmus ako v Rusku
Internát Mladá garda

Zo socialistického realizmu sa nám v Bratislave až tak veľa nezachovalo, búrame jedna radosť a potom vyplakávame, že ako tu bývalo kedysi pekne. Ale internát Mladá Garda prežil. Jeho vežička a ornamenty mi vždy pripomínali budovy zo sovietskych filmov, ako odniekiaľ z Gruzínska, ktoré bolo rodiskom diktátora Stalina. Možno sa tam hlavný architekt Mladej Gardy Emil Belluš aj inšpiroval, veď študentský domov postavili v roku 1954, kedy bol recidivista Džugašvili na výslní! S krvou nevinných na rukách…

Nábrežie ako pri Temži
Dunajské brehy

Dunaj je veľtok, ktorý spája desať európskych štátov a má dĺžku 2 860 km. Škoda, že v Bratislave to tak necítiť, iba si tak pretečie naším mestom, akoby ho chcel mať čím skôr za sebou. V Bratislave, žiaľ,  život rieky so životmi ľudí nie je taký prepojený ako v iných metropolách. Tu si skoro ani nie je kam sadnúť, namočiť nohy do vody a iba tak piknikovať. Od rieky si držíme odstup bariérou hrádze, bez možnosti prísť k rieke bližšie (ešteže máme ten kúsok Eurovey a petržalský breh). Napriek všetkým týmto výhradám mám veľmi rád Vajanského nábrežie a niekedy si sadnem na lavičku ako dôchodca a len sa tak pozerám ako plynie čas.

Lesy ako v Kanade
Bratislavský lesopark

Najväčší bratislavský poklad? Lesy, lesy, lesy, kam sa len pozrieš! Začiatok Karpatského oblúka, ktorý sa ťahá až do Rumunska, hlboké bučiny i nepreniknuteľná džungľa lužných lesov…Na obyvateľa Bratislavy tak pripadá 333 m štvorcových zelene. Všetci vieme, aké je to fajn byť raz-dva v prírode.

Tak čo? Láka Vás dovolenka doma? Cestovanie nie je len o pamiatkach, prírodných scenériách a dokonca ani len o zážitkoch. Cestovanie je v prvom rade v našej hlave.

Komentáre on “DOVOLENKA DOMA: V Bratislave máme (skoro) všetko! Neveríš?

  • Je co vidiet a skusit, len sI treba oci otvorIt! Bratislava je pekne, historicke mesto, neni sa za co hanbit, prave naopak! Netreba porovnavat k nicomu, je to pekne mesto! Je take ake ma byt, hlavne, je nase!

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *