24. júna 2024
HistóriaMiesta

Navštívte byt, v ktorom žil spisovateľ Janko Jesenský

Pokiaľ ide o slovenskú literatúru, som ignorant. Z pohľadu slovenskej literárnej vedy možno až primitív. Bez mučenia priznávam, že z povinného čítania na gympli som zvládol len 30 strán Timraviných Hrdinov. Ďalej som nemohol… Skrátka, všetky tie dedinské pletky, sedliaci, zemani, vicišpáni a tragický svetabôľ zrobeného ľudu, ktorým slovenská klasika prekypuje, mi lezú na nervy. Ale je jedno svetlo v temnote. A tým svetlom je spisovateľ Janko Jesenský (*1874 – † 1945).

Spisovateľ Janko Jesenský

LITERÁT JESENSKÝ

Jeho poviedky ako Slnečný kúpeľ, Strašidlo, Maškarný ples či Strach mám veľmi rád a prečítal som si ich už viac razy a ešte som neskončil. Sú svieže, s dobrými zápletkami, plné zábavných figúrok a humoru. Pre mňa je, aspoň čo sa poviedok týka, Janko Jesenský taký slovenský Hašek. Veď aj mali sčasti spoločný osud – obidvaja v I. svetovej vojne bojovali na ruskom fronte a pridali sa k československým légiám, dokonca sa aj osobne stretli a publikovali v tom istom legionárskom časopise. Čiže tak.

Dom na Somolického ulici, kde býval Jesenský.

DOM POD SLAVÍNOM

No, a teraz, čo to má Jesenský s Bratislavou? Keď som v roku 2017 spúšťal na facebooku projekt Bratislava, My Love, tak som v bratislavských uličkách hľadal témy a miesta pre dobré foto zábery. Raz som sa vybral obzrieť si štátom chránené stromy v našom meste. A táto téma ma zaviala až k nenápadnému domčeku na Somolického ulici pod Slavínom. Práve v jeho predzáhradke každú jar krásne kvitne košatá magnólia, ktorá sa pýši tabuľkou Chránený strom. Ako som si tú krásavicu fotil, všimol som si na bránke domu zošúchanú ceduľku s erbom Bratislavy a oznam, že tam je Múzeum Janka Jesenského. Tak o tomto múzeu som dovtedy nemal ani potuchy a, samozrejme, že som chcel nazrieť dnu. Lenže práve v tom čase Jesenského múzeum zrušili a potom bolo roky zatvorené.

Preto, keď som toto leto zachytil informáciu, že byt, v ktorom býval spisovateľ Janko Jesenský, sprístupnili na chvíľu verejnosti, neváhal som a… Posledný otvorený deň som to stihol. Tak vojdime spolu do bytu v storočnej vile, ktorej  architektom bol Friedrich Weinwurm a kam sa Janko Jesenský s manželkou Annou nasťahovali v 30. rokoch minulého storočia. Vtedy sa, už ako známy literát, stal vládnym radcom na Krajinskom úrade, čo bolo niečo ako slovenské ministerstvo vnútra.

Nenápadný vchod a za nim tajomstvá.
Všetko dobové, to je dnes už vzácnosť.
Dom má neopakovateľnú atmosféru.

ÚŽASNÝ BYT

Hneď pri vstupe do Jesenského bytu na prvom poschodí ma zaujalo, že byt je v pôvodnom stave. Biele drevené zárubne, mosadzné kľučky a kovania, aké mala v byte na Vajnorskej aj moja babka a pamätám si, ako ich sem-tam preleštila sidolom… Aj hrubé, duplované okná, kam sa do škár na zimu schovávali lienky. Presne ako v byte mojej babky! Tá atmosféra domova a spomienok na detstvo, ma okamžite vcucla.

Okná ako u babičky.
Originál nábytok, ktorý mal Jesenský v byte.
Zachovala sa aj knižnica spisovateľa Jesenského.

V Jesenského byte sa zachoval dobový nábytok, knižnica, aj zopár osobných predmetov. Ale, žiaľ, pri návšteve som sa cítil skôr ako na urbex výprave než v múzeu.  Nábytok je porozťahovaný po byte ako vyšlo. Zo spisovateľovej pracovne som mal pocit, že je to len torzo jej niekdajšej podoby. A tak som sa len prechádzal „vybývaným“ bytom veľkého literáta.

Pracovňa.
Vzácne artefakty.
Krištáľový luster.

Ani zďaleka sa to nedá porovnať napríklad s múzeom Ivana Kraska v Piešťanoch. Fakt, že Jesenského byt roky chátral a ležal ladom, sa nedá odtajiť.

ČO ĎALEJ S MÚZEOM?

Lektor, ktorý návštevníkov sprevádzal, priznal, že záujem verejnosti o byt Janka Jesenského ďaleko prekonáva očakávania. Je tak namieste otázka, čo s ním. Každému je jasné, že toto múzeum si na seba nezarobí, že to nebude masovka. Myslím si však, že nejaká literárna kaviarnička, kam by decká zo školských výletov po exkurzii mohli zájsť na varenú čokoládu  a učiteľky na decko bieleho, to by sa v byte literáta dalo zariadiť. Pred vchodom je aj veľmi príjemná terasa, ktorá v horúcom letnom dni lákala k odpočinku.

Terasa ako stvorená na literárnu kaviareň.

Verím, že hviezdy budú prajné a raz na stránku Bratislava, My Love budem môcť dať aj fotky zo zrekonštruovaného bytu Janka Jesenského a múzeum bude pekným živým priestorom a nie zatuchnutým starým bytom.

Komentáre on “Navštívte byt, v ktorom žil spisovateľ Janko Jesenský

  • Bohuzial‘ je to len sklad. Nebude mozné urobit‘ identické interiéry, ani nie som si istá, ci v tom sklade sú naozaj kusy p^pvodného nábytku. Vel’ká skoda

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *