24. júna 2024
HistóriaMiesta

Rusovecký kaštieľ: Obraz skazy, ktorý trhá srdce

Máloktorá pamiatka v Bratislave rozosmutní človeka tak ako Rusovecký kaštieľ. Sídlo šľachtického rodu Zichyovcov bývalo kedysi pýchou Uhorska. A dnes je hanbou Slovenska.

Kaštieľ v 60. rokoch. Foto z knihy Bratislava (Osveta, 1965)

Poslednými urodzenými vlastníkmi kaštieľa boli maďarský gróf Elemér Lónyay a jeho manželka – belgická korunná princezná Štefánia. Na sklonku druhej svetovej vojny kaštieľ zverili do vlastníctva Pannonhalmského opátstva v Maďarsku. Lenže po vojne bol celý Rusovecký kaštieľ spolu s priľahlým anglickým parkom a pozemkami skonfiškovaný štátom na základe Benešových dekrétov.

Za socializmu kaštieľ dlhé roky slúžil ako sídlo Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Po roku 1989 majetkové spory viedli k odchodu SĽUK-u a výsledkom chaosu a nedostatku financií na údržbu je to, čo vidíme v Rusovciach dnes. Zatvorený a schátraný kaštieľ za plechovým plotom, zdevastovaný a zanedbaný park, polozrúcané hospodárske budovy… Už nie ako z rozprávky, ale ako z hororu. Dobrých dvadsať rokov štát nevie ako z tejto mizérie von. Lebo je jasné, že tu sa náklady na rekonštrukciu môžu blížiť až k 100 miliónom eur.

O kaštieli v Rusovciach som písal už v tomto článku. Teraz sa s vami podelím o fotografie z vnútra kaštieľa. Takto to tam vyzerá dnes. Bez komentára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *