24. júna 2024
HistóriaPastva pre oči

TOTO MUSÍTE VIDIEŤ: Takáto bola Bratislava v 60. rokoch!

Milujem staré knihy o Bratislave. Voňajú nostalgiou a na fotkách sú miesta a výjavy, ktoré dnes už v našom meste neuvidíte. A nie je to len tým, že sa v 89. zmenil režim… Pred pár dňami som si spravil radosť a kúpil si v antikvariáte knihu BRATISLAVA, ktorú v roku 1965, pri príležitosti 20. výročia oslobodenia , vydalo vydavateľstvo Osveta. Ako vyzerala Bratislava v 60. rokoch?

Túto výpravnú publikáciu tlačenú hĺbkotlačou zostavil fotograf Eugen Lazišťan. Nie sú v nej iba jeho zábery, ale aj fotografie Plicku, Plickovej, Kállaya a ďalších. Žiaľ, jednotliví autori sa nedajú pripojiť ku konkrétnym fotkám.  

Poviem vám, touto knihou som očarený. Okrem klasických pohľadov na panorámu mesta či pamiatky sú v nej zábery z každodenného života Bratislavčanov. Trh pri Michalskej veži, pohodička na terase kaviarne v PKO, ruch na Námestí SNP ale aj štart cyklistických pretekov na nábreží… Takáto teda bola Bratislava v 60. rokoch. Ako tak listujem touto krásnou knihou hovorím si – raz možno to, čo teraz žijeme, budú pre budúce generácie zlaté časy. Aj to je jeden z motívov, pre ktoré som pred troma rokmi rozbehol projekt Bratislava, My Love.

Užívajte si Bratislavu teraz, tešte sa z toho, čo ponúka, lebo o pár desaťročí bude všetko inak.

Jarné ráno na Michalskom moste.
V Michalskej bráne.
Dunaj a legendárny Propeler
Ulica Obrancov mieru (dnes Štefánikova). Jazdili tam električky!
Park kultúry a oddychu – Bratislavčania si vždy vedeli užívať!
Centrum mesta – SNP.
Plaváreň na Tehelnom poli – a slávna skokanská veža.
Štart cyklistických pretekov „Okolo Slovenska“.

 • Fantastické fotografie. Mnohé sú mi známe…ale zámocké schody, Michalská brána a ráno na Michalskom moste sú top. Vďaka za článok.

  Reply
 • Margita Fialová

  Krásné ciernobiele fotografie ! Nezabudnutelne města !

  Reply
 • viera zuzakova

  Dakujem autorovi, za fotografie z Frantiskanskeho kostola, knihy o Bratislave a dalsie prilohy, velmi zaujimave pre nas, ktori si pamatame staru Bratislavu a veselych obcanov. Zelam autorovi vela peknych zaberov pre base potesenie.
  Viera Zuzakova

  Reply
 • Ľubica Dojčáková

  To je uzasne, vela si z toho pamatam, su to nezabudnutelne momenty, aj ked som bola este malinka. Vela sme chodili s rodicmi na akcie a take prijemne stretnutia. UZASNE! DAKUJEM ZA SPOMIENKY :-)))))

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *