24. júna 2024
Miesta

S dobrou knihou na večné časy! Príbeh jedného antikvariátu

Nemusíme si klamať, táto zima v Bratislave za veľa nestojí. Väčšina dní nás láka zostať radšej doma a nevychádzať von. Len si tak celý deň vegetiť s dobrou knihou na gauči… Kníhkupectvá sú zaplavené tisíckami kníh, vydavateľstvá každý mesiac chrlia stovky titulov, ja však aj tak najradšej vymetám antikvariáty. Tam za dobrú cenu nájdem knihy, aké sa dnes už netlačia, lebo by nepriniesli komerčný úspech.

Toto mám rád. Toľko kníh a každá iná!

Pozývam vás do jedného z mojich obľúbených bratislavských antikvariátov. Nájdete ho na rohu Svätoplukovej a Záhradníckej ulice. Ale pozor, je trocha utajený! Zastrčený je v suteréne domu na Koceľovej ulici a otvára sa až o 15. hodine.

Medzi knihami sa nájde všeličo.
Legendárne STOPY.

 „Tento antikvariát funguje už šesť rokov. Ale nie je veľmi známy, nemám totiž internetovú stránku. Otvorený som až od tretej, lebo popritom robím ešte u otca v stavebnej firme. Iba z antikvariátu sa nedá vyžiť,“ vysvetľuje na úvod sympatický majiteľ Martin Mikloš.

S antikvariátnikom Martinom sa dá dobre pokecať.

Má 37 rokov, na antikvariátnika sa mi zdá dosť mladý. Prečo sa na to dal? „Vyštudoval som filozofiu a čo sa dá robiť s filozofiou? Počas školy, medzi prednáškami, som chodil brigádovať k pánovi Ježekovi, ktorý má antikvariát na Justičnej. A tak som to chcel skúsiť aj sám za seba… Mám rád knihy a ľudí a tu sa to spája.“
Vstupný kapitál tvorili najmä knižky po jeho dedkovi, ktorý bol kedysi riaditeľom vydavateľstva Šport. Dnes ich má v policiach tisícky. „Mám v ponuke to, čo ľudia chcú. Od románov, cez cestopisy, jazykovú literatúru až po ženské romány.“ A čo ide ako teplé rožky? „Knihy Traja pátrači, tí starí aj novšie príbehy. Potom staré Verneovky, Mayovky. Ľudia idú aj po ilustrátoroch ako sú napríklad Zdeněk Burian či Vincent Hložník,“ hovorí Martin, ktorý už v knižkách, ktoré mu priniesli, našiel všeličo. „Vylisovaný plesnivec, vystrihnuté recepty… a aj list na rozlúčku,“ povie, ale podrobnosti rozoberať nechce.
Za tú štvrťhodinku, čo som uňho bol, do jeho antikvariátu prišli traja-štyria zákazníci. Muži, tak okolo štyridsiatky. Čo si myslí Martin o tom, že dnes už mladí nečítajú? „Nemám pocit, že by dnes ľudia čítali menej ako kedysi. Len čítajú inak, už to nie je iba kniha.“

Nenápadný vstup do podzemného kráľovstva kníh.

Okrem kníh má Martin v ponuke aj kopu časopisov. Ja sa chodím preberať starými magazínmi National Geographic zo 70. a 80 rokov. Potom doma cestujem do vzdialených končín Zeme. A nemusím ani vytiahnuť päty z baráku, veď je tak ošklivo!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *