24. júna 2024
HistóriaMiesta

Desaťdomky pri Ymke: Nebezpečná, ale pekná štvrť!

Palárikova ulica pri Ymke skrýva takýto architektonický poklad. Súbor desiatich bytových domov s tehlovou neomietnutou fasádou. Volali ich Desaťdomy, či Desaťdomky.  Letopočet nad dverami hovorí, že sú z roku 1902. Pôvodne to mala byť robotnícka kolónia, ale bývali tam najmä nižší úradníci.

Súbor desiatich tehlových domov je národnou pamiatkou.
Hneď vedľa Šancovej, oáza pokoja.

Za komoušov však štvrť pod Hlavnou stanicou nemala práve najlepšiu povesť. Ako pre Bratislava, My Love povedal Jožo Ráž, ktorý býval na Povrazníckej: „Bola to dosť tvrdá štvrť, ale dobrá. Bývalo tam strašne veľa Cigánov. Všetci boli v nejakých bandách a tie sa stále medzi sebou bili. Keď si vyšiel z brány na ulicu a oproti išli dvaja chalani, vedel si, že bude bitka. U nás o tretej v noci sa pod oknom mlátili dve bandy a ráno tam ležal mŕtvy chlap. To bolo bežné.“

Sem si „cudzinec“ netrúfol…

V 80. rokoch, keď sme chodili s kamošmi do kina Dukla (ako jediné malo panoramatické plátno!), sme si dávali bacha, aby sme sa do tých končín nezatúlali, lebo mohli byť problémy s miestnymi bandami. Skrátka, Ymkári, to bol postrach! Tí štricáci vyčkávali cudzincov už pred kinom a vždy bolo v lufte cítiť nejaké zapáračky, hoci osobne som nezažil, že by nastali nejaké extra veľké problémy. Akurát, že si raz odo mňa jeden tmavší chalan zobral cajgel a vrátil mi ho až po hodine. Nabudúce som už radšej na bicykli neprišiel.

Letopočet 1902.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *