26. apríla 2024
Pre pamätníkov

Obchodný dom PRIOR, K-mart, MY a opäť PRIOR: Pozrite si fotky!

Pred pár dňami sa do Bratislavy vrátil Obchodný dom PRIOR! Kedysi slávna značka obchodných domov je opäť osadená na streche obchoďáku na Kamennom námestí. Čo si však máme od toho sľubovať? Vráti sa do mesta niekdajší lesk PRIOR-u?

PRIOR sa vrátil.

PRVÝ V ČESKOLOVENSKU

Každý, kto zažil Bratislavu pred rokom 1989 vie o čom hovorím. PRIOR bol výkladná skriňa socialistického obchodu. Otvorili ho v roku 1968 a bol to prvý moderný obchodný dom v socialistickom Československu. A ako prvý mal eskalátory! Na jednom mieste ste tam dostali kúpiť to, čo by ste márne zháňali po celej republike. Lebo práve do tohto obchodného domu smerovali aj tie skromné zásielky importovaného tovaru z kapitalistickej cudziny.

80. roky – foto z knihy Bratislavská jar
80. roky – foto z knihy Bratislavská jar

Keď sa povie PRIOR, v prvom rade si vybavím hračkárstvo na najvyššom poschodí obchodného domu. Z času na čas sa tam v regáloch objavili aj veľmi vzácne hračky ako napríklad auto na diaľkové ovládanie. Aby bolo jasné, to auto bolo k ovládaču pripojené asi dvojmetrovým káblom, čiže také to bolo „diaľkové“… Keď som bol malý, otec ma tam brával na také tie autíčka či zvieratká, do ktorých ste hodili korunu a oni vás akože povozili a k tomu vyhrávali nejakú melódiu… To bola radosť!

Posledné dozvuky obchodného domu MY.
Eskalátory boli prvé v republike!
Pamätný kameň pred obchodným domom.

Druhou mojou obľúbenou predajňou boli športové potreby v suteréne. Niežeby som nejako zvlášť miloval pohyb, ale práve tam sme chodili s kamošmi kupovať hokejky ARTIS či SUĽOV, obzerať luky a laminátové šípy a v rybárskych potrebách niekedy dostali aj vzácny anglický silon značky Shakespeare.

Pred troma rokmi, pohľad z Manderláku.

Keď som bol už tínedžer, dosť často som chodil do hudobnín. Taký výber platní ako tam nemali nikde. Aj zahraničné hviezdy! Väčšinou však išlo o „pirátske“ platne vylisované v ZSSSR alebo v Juhoške, kde si z autorských práv kapitalistických hviezd nerobili ťažkú hlavu.

GASTRO

A potom tu bola terasa, kam sa chodilo na točenú zmrzku či na džús. Atmosféra tohto miesta veľmi pekne zachytili v komédii Utekajme, už ide!, kde rozšafný Marián Zednikovič balamutí dve mladé kočky. Pekné zábery na Obchodný dom PRIOR a Kamenné námestie 80. rokov sa objavujú tiež v úvodnej zvučke seriálu Bambuľkine dobrodružstvá. A ešte jedna som si na PRIOR-i cenil. Mali tam snáď jediné slušné vecko v centre mesta. Za poplatok.

Po roku 1989 to s PRIOR-om išlo dolu vodou. Najprv to kúpili Američania a asi na dva roky sa zmenil na K-mart. Dokonca tam predávali výrobky, najmä drogériu, tejto značky.

Móda v OD MY
Hračkárstvo v OD MY
MY – žiadna noblesa to nebola
MY – kaviareň na prízemí bola obľúbená

Bratislavský obchoďák v srdci mesta potom predali. Pomaly ale isto strácal lesk a nezachránilo ho ani TESCO, ktoré ho premenovalo na MY.

Pred dvoma rokmi z obchodného domu vycúvalo aj TESCO a okrem potravín všetko vysťahovali a prerábali.

Tesne pred prerábkou.

NOVÝ PRIOR

Pred pár dňami PRIOR, teraz už aj pod starou známou značkou opäť otvorili a je jasné, že zbytočne by sme v ňom hľadali niekdajšiu slávu. Nový majiteľ to nasmeroval vo veľkom na gastro – asi s myšlienkou, že jesť budú ľudia vždy. Zatiaľ je to tam však takmer úplne prázdne. A funguje tu už zopár predajní, aké nájdete v každom nákupnom centre na výpadovke z Bratislavy.

Nový PRIOR – ehm, detský kútik.
Veľkoryso poňaté gastro.
Nový PRIOR – zatiaľ prázdno.

Takto poviem – bol by som rád, keby sa PRIOR-u podarilo vrátiť aspoň časť jeho niekdajšieho lesku. Zaslúži si to táto výnimočná stavba a zaslúži to aj Bratislava. Vo svetových metropolách je zvykom, že v centre stále fungujú staré obchodné domy, tak verím, že by to šlo aj u nás.

Milé je, že nový PRIOR si pripomína slávne časy…

Nech už je ako chce, hlavne že hodiny na fasáde PRIOR-a stále idú a zvonkohra vyhráva!

Zvonkohra, to je taký náš orloj!

Komentáre on “Obchodný dom PRIOR, K-mart, MY a opäť PRIOR: Pozrite si fotky!

  • Pekný text, až na to, že neviem, kde autor zobral informáciu, že licenčné LP, ktoré sa okrem Bulharska, Poľska atď. vydávali aj u nás – boli pirátske, pokiaľ viem, vydávalo sa to na základe normálnych licencií, musel byť presný obal a neviemčo, presný náklad vylisovaných kusov (napr. pri vydávaných licenčných LP v Opuse), pirátska éra prišla po roku 1989, keď sa vo veľkom takto vydávali najmä kazety svetových hviezd – napr. v Poľsku.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *