4. októbra 2024
HistóriaPastva pre oči

Kostol Trojica po obnove ani nespoznáte! Prečo zmenil farbu? + UNIKÁTNA FOTO GALÉRIA

Keď sa tak prechádzam po našom meste, mám z toho, čo vidím, radosť. Neviem, či je to zmenou atmosféry v spoločnosti, alebo sa len za dlhé roky podarilo konečne nazbierať dostatok peňazí, ale viaceré bratislavské pamiatky prešli, či práve prechádzajú, veľkorysou rekonštrukciou. Dočkal sa jej aj kostol Trojica.

Trojica ešte v starom háve. Je to najväčší barokový kostol v Bratislave.

Týka sa to aj Kostola sv. Trojice na Župnom námestí, ktorý bol od začiatku apríla skrytý za lešením. A teraz, keď je priečelie kostola opäť voľné, sa Bratislavčania nestačia čudovať. Trojica je biela ako sneh! Kam sa podela pieskovo-oranžová farba, ktorá ku kostolu patrila po celé generácie?

Pohľad na Trojicu z Michalskej veže.
V apríli sa začalo s rekonštrukciou fasády.
Kostol Trojica v novom šate.

Spýtal som sa na to priamo majstrov, ktorí Kostol sv. Jána z Mathy, lebo tak sa oficiálne volá, rekonštruovali. Zruční reštaurátori mi vysvetlili, že nespravili nič iné, len kostolu vrátili jeho pôvodnú krásu a farbu, ktorú mal pred vyše sto rokmi. Lebo áno, väčšina barokových stavieb bola biela… To len neskôr ľudia začali vymýšľať so živšími farbami podobne ako dnes novodobí stavitelia bungalovov v satelitných častiach pri Bratislave.

V slnečnom dni z tej belosti až v očiach pichá…

Kostol Trojica je tak v niečom podobný Modrému kostolíku. Aj o tom som na stránke Bratislava, My Love pred pár mesiacmi priniesol prekvapujúce odhalenie, že Modrý kostolík pôvodne vôbec nebol modrý. A v duchu pamiatkárskej logiky by sa aj on mal vrátiť pri nasledujúcej rekonštrukcii k svojej pôvodnej sivej farbe. Uvidíme…

Na niektorých miestach bola fasáda vážne poškodená zatekaním strechy.

Kto pozná Trojicu, ten vie, že kostol rekonštrukciu potreboval už dlhé roky. Potom, ako cez strechu začalo zatekať a na fasáde sa objavili hrôzostrašné zelené a čierne fľaky, bol na kostol smutný pohľad. Lenže nejde len o fasádu. Vo vnútri tohto barokového skvostu sú nádherné nástenné maľby od talianskeho majstra Antonia Galli Bibbienu a hrozilo im vážne poškodenie. Preto sa ako prvá na kostole pred pár rokmi spravila nová strecha a teraz už aj fasáda. A verím, že na rad prídu tiež vzácne fresky. Keď totiž v Trojici zdvihnete hlavu hore, máte pocit, akoby ste nazerali priamo do neba. Tak bravúrne a plasticky to majster Bibbiena namaľoval!

Baroko v podaní talianskeho majstra. V trojici sa dochoval aj pôvodný mobiliár.

Kostol Trojica dal v 1. polovici 18. storočia postaviť rád trinitárov a zasvätil ho svojmu zakladateľovi sv. Jánovi z Mathy. Trinitári, oficiálne Rád Najsvätejšej Trojice, boli veľmi obetavý rád. Kade mohli, tade zháňali peniaze a za ne vykupovali kresťanov zo zajatia a otroctva. A že ich po vojnách s Turkom bolo! Podľa stanov rádu, ak nemali na vykúpenie zajatca peniaze, sami rehoľníci sa neraz obetovali na výmenu.

Majstri si na rekonštrukcii dali záležať.
Opravy sa dočkali aj vážne poškodené pieskovcové plastiky.

Vráťme sa však k bratislavskej Trojici. Počas rekonštrukcie som mal možnosť vystúpiť až na 13. poschodie lešenia a zblízka pozorovať ako práca ide majstrom od ruky. A cez ochranné plachty sa mi naskytli neskutočné výhľady na našu krásnu Bratislavu. Také niečo sa bude môcť zopakovať až o dlhé desaťročia pri nasledujúcej obnove Trojice…

Výhľad z 13. poschodia lešenia.
Bratislava, moja láska…

A na záver dve pikošky, ktoré veľa Bratislavčanov pozná, ale pre mnohých môžu byť zaujímavé.

Pred rokom 1989 bola v časti kostola, kde je dnes kresťanské kníhkupectvo, predajňa Sovietska kniha. Takáto zhovadilosť, umiestniť obchod s komunistickou sovietskou propagandou do katolíckeho kostola, môže napadnúť naozaj len boľševikovi…

Pohyblivý betlehem v Trojici.

A druhá pikoška – v Trojici majú najkrajší betlehem v celej Bratislave. Má niekoľko poschodí a pohybuje sa! Rozžiarené očká detí aj dospelých tak nevidia len Ježiška v jasliach, ale tiež rôzne výjavy zo života a cupitajúce zvieratká. Jedným slovom, paráda!

Verím, že som vás navnadil, aby ste si tú našu vynovenú Trojicu prišli obzrieť zblízka.

Takýto výjav sa uchová iba v našej pamäti…

Komentáre

  • Ľudovít Karpil

    Vieš čo? 3. júla 1965 10:30 sme mali svadbu vo SV. Trojici. Odvtedy, keď idem okolo navštívim tento Bohostánok, no žiaľbohu často /vždy zatvorený…

    Reply
  • Ľudovít Karpil

    Viď hore

    Reply
  • Ľudovít Karpil

    Vieš čo? 3. júla 1965 10 :30 sme mali svadbu vo SV. Trojici. Odvtedy, keď idem okolo ( žijem v cudzine) navštívim tento Bohostánok, no žiaľbohu často / vždy zatvorený…

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *