29. mája 2024
Pre pamätníkov

EXKLUZÍVNE Z ARCHÍVU: Pápež v Bratislave – posledný odkaz Slovensku!

Keď boli pred pár dňami plné ulice Bratislavy, spomenul som si na inú masovku a vytiahol z archívu tieto fotky z  návštevy pápeža Jána Pavla II. v Petržalke. Písal sa rok 2003 a v tom čase som býval na Romanovej. Celú akciu som si tak zažil na vlastnej koži.

Papamobil s pápežom.

Už podvečer 13. septembra prúdili pred Kostol Svätej rodiny húfy ľudí zo všetkých kútov Slovenska, ale aj z Poľska, Česka… Večer hrali mladí na gitarách, modlili sa, debatili… Príjemná atmosféra to bola. Už len nejaký táborák chýbal.

Už v predvečer príchodu pápeža čakali pred petržalským kostolom tisícky ľudí.
Pútnici.
Prišiel aj veterán z Poľska.

Na druhý deň, 14. septembra, sa obrovský pľac pred kostolom plnil od skorého rána. Ľudí prišlo 250 000! Všetky okná okolitých panelákov boli boli plné zvedavých tvárí, na strechách sa črtali siluety ostreľovačov. Predsa len, boli to len dva roky od vtedy, čo džihádisti zaútočili na newyorské Dvojičky a západný svet bol vo „vojne proti terorizmu“. Bojovalo sa v Afganistane aj v Iraku.

Petržalka sa prebúdza do svojho veľkého dňa.
Aj stánkari si prišli na svoje.
Na pápeža prišlo 250 000 ľudí.
Ján Pavol II. sa držal statočne.
Ján Pavol II. blahorečil Zdenku Shellingovú, ktorú komunisti väznili v 50. rokoch a na následky zomrela krátko po prepustení na amnestiu.
Každý chcel vidieť. A ľudia z panelákov mali VIP miesta.

Bola to už tretia cesta Jána Pavla II. na Slovensko v priebehu zopár rokov. Staručký 83-ročný pápež sa držal statočne a ľudí zdravil z papapmobilu. Jeho hlas pri omši bol slabučký a ustatá hlava mu klesala na bok… V pamäti mi utkveli najmä dve slová, ktoré ľuďom odkázal: NEBOJTE SA!  Snažím sa o to, ale niekedy ma aj tak prepadnú obavy…

Ján Pavol II. zomrel necelé dva roky po návšteve Slovenska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *