30. októbra 2024
HistóriaMiesta

Hrob Bratislavského Robinsona niekto poničil! Kedy ho opravia?

Máločo ma v tomto našom meste rozhodí, ale toto ma naštvalo. Hrob Bratislavského Robinsona na Ondrejskom cintoríne niekto poničil. V časti s vyobrazenou plachetnicou zíva obrovská diera. Pritom si pamätám, že ešte pred rokom bol pomník v poriadku. Toto sa nestalo len tak, že zafúkal vietor. Toto niekto spravil úmyselne!

Nie, nevolal som Maticu slovenskú, ale obrátil som sa na pohrebníctvo MARIANUM, ktoré Ondrejský cintorín spravuje. Vedia o tom. „V máji 2023 sme informovali Krajský pamiatkový úrad ako aj vlastníka Ondrejského cintorína Rímskokatolícku cirkev o znehodnotení pomníka a žiadali sme o spoluprácu vo veci poškodenia náhrobku Karla Jettinga – bohužiaľ do dnešného dňa sme neobdržali žiadne stanovisko,” odpísali mi. Podali sme trestné oznámenie na neznámeho páchateľa . V novembri 2023 nám polícia poslala Uznesenie o prerušení, nakoľko nebolo možné vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe.” 

Zničený pomník – hrob Bratislavského Robinsona.
Ešte donedávna vyzeral náhrobník Karola Jettinga takto.

OPRAVA HROBU

Čiže už to bude rok, čo sa o tom vie. Samozrejme, oslovil som aj pamiatkárov. „Verte, že KPÚ BA venuje tejto pamiatke ako aj celému areálu cintorína dlhodobo a cieľavedome pozornosť v zmysle príslušných ustanovení pamiatkového zákona,” napísali.  Našťastie, kompetentní nie sú ľahostajní. “Aj keď organizácia MARIANUM-Pohrebníctvo mesta Bratislavy, nie je vlastníkom príslušného cintorína a neprislúcha jej investovať do cudzieho majetku, plánujeme daný pomník reštaurovať a opravu budeme financovať z vlastného poistenia cintorínov v rozsahu uznanom v rámci poistného plnenia. Uvedené plánujeme v I. polroku 2024,“ potvrdilo mestské pohrebníctvo. Takže, dobrá správa – hrob Bratislavského Robinsona – teda skôr iba náhrobník, by mali čoskoro opraviť.

POMNÍK RODÁKOVI

Verím, že obnova sa podarí lepšie ako tá minulá, lebo diera v pomníku odhalila aj to, že kameň a betón vyspravili obyčajným polystyrénom. Ale nie takým, akým sa zatepľujú paneláky, toto mi skôr pripomína nástenku u nás v školskej triede.

Objav v náhrobníku – pofidérne vyplnený polystyrénom.
Náhrobok renovoval v roku 1983 Drustav. Tu je dôkaz.

„Uvedený náhrobník dala postaviť Mestská rada Bratislavy v roku 1844. V roku 1944 pomník renovovali a následne tiež okolo roku 1986. V tomto období sa pravdepodobne dostal predmetný polystyrén do vnútra pomníka, pričom o tejto úprave polystyrénom Krajský pamiatkový úrad Bratislave nemal vedomosť a určite nejde o tradičné a z pamiatkového hľadiska ideálne riešenie,“ vysvetlili krajskí pamiatkári.

Na pamätníku je plachetnica a bratislavský erb a dole na sokli nápis v nemčine: “Na spomienku na tomto cintoríne odpočívajúceho Karola Jettinga, bratislavského Robinsona.”

Nemecký nápis z roku 1844 na pamiatku slávnemu rodákovi Karolovi Jettingovi.

A keď sme už načali a skoro aj vyriešili tému Jettingovho pomníka, poďme k samotnému jadru celej legendy. 

DOBRODRUH JETTING

Bratislavský Robinson patrí k najzaujímavejším príbehom Bratislavy. Každý Bratislavčan o meno Karola Jettinga skôr či neskôr zakopne. O živote tohto prešporského dobrodruha vznikli desiatky článkov v novinách a časopisoch. Odvolávajú sa pritom na knihu, ktorá vyšla vo Viedni v roku 1797 pod názvom, ktorý v preklade znie „Uhorský Robinson, alebo Karol Jetting, vynikajúci dobrodružný osud jedného rodeného Uhra”. Údajné memoáre rodáka z Prešporka  sa podobajú dobrodružným príbehom Robinsona Crusoa, ako ich v roku 1717 spísal anglický spisovateľ Daniel Deffoe. Priznám sa, že ako autori článkov o Bratislavskom Robinsonovi, ani ja som nečítal tú pôvodnú knihu. Ale aspoň som si prečítal tú oveľa novšiu, ktorá vyšla “len” pred 65 rokmi. 

BRATISLAVSKÝ ROBINSON

Raz cez letné prázdniny, keď sa o mňa pokúšala nuda, mi otec podal do rúk knižku, ktorú vytiahol z poličky. “Toto by sa ti mohlo páčiť. Mňa to bavilo,” povedal. “Rudo Olšinský: Bratislavský Robinson,” prečítal som si názov a nedôverčivo hodnotil ošúchanú brožúru, ktorá vyšla v rámci Knižnice Večerníka v roku 1959. No, nič moc. Ani tie obrázky neboli bohviečo, ale mal som už za sebou trilógiu Vinnetoua, v ktorej boli obrázky ešte biednejšie. “Ale pozor, on naozaj žil a leží tu, v Bratislave na Ondrejskom cintoríne,” dodal ešte otec. “No jasné,” povedal som si . Veď o Bratislavskom Robinsonovi som nikdy nepočul a to som zo školy poctivo chodil na vlastivedné vychádzky Poznaj svoje mesto! Ale ako dobrý synáčik som sa teda pustil do čítania.  

Kniha Bratislavský Robinson od Ruda Olšinského.

AKČNÝ ŽIVOT

Knižka od Olšinského bola strhujúca, pútavá, i keď na môj tínedžerský vkus niekedy príliš opisná. Ale televíznemu odchovancovi Mórica Beňovského a Kura Chiméza zachránila pár dní letnej nudy. Celý ten robinsonský príbeh je ako z chlapčenskej červenej knižnice.

Chalan z Prešporka to dotiahol až na úradníka anglického kráľa, ktorý ho vyslal do afrického Senegalu, neskôr bol kráľovským diplomatom v Marseille, aby to nebolo také jednoduché, dostal sa do otroctva v severnej Afrike, keď ho vyslobodili, jeho loď stroskotala a uviazol na opustenom ostrove.  Skrátka, furt niečo! Nakoniec sa však Karol Jetting šťastne vrátil domov a tu aj zomrel. Celú tú záležitosť okolo Bratislavského Robinsona by sme mohli v krátkosti zhrnúť takto: Karol Jetting sa narodil v Prešporku v roku 1730, zomrel v Prešporku v roku 1790, ale žil vôbec niekedy? 

VÝMYSEL?

Jedni jeho život prerozprávaný v knihe berú ako fakt, možno trocha prifarbený, historici zase upozorňujú, že dôkazy o tom, že nejaký Karl Jetting sa v Prešporku narodil, alebo tu zomrel, nie sú v žiadnych matrikách. 

Priznám sa Vám otvorene, v tomto prípade kašlem na historickú pravdu. Rovnako ako v prípade Mórica Beňovského – nech už bol jeho skutočný život akýkoľvek, pre mňa to už nadosmrti bude Adamovič, ktorý sa v kožuchu muchluje s Turzonovovou niekde na Sibíri, ako to vykreslil seriál Vivat Beňovský! Veď si priznajme, pokiaľ ide o životy, ľudia si radi vymýšľajú o tých svojich vlastných, ale ešte radšej o cudzích. Aj keby viedenský cestopis pred vyše 200 rokmi napísal sám Jetting a ešte by sa zúčastnil aj na autogramiáde, určite by kniha bola len časť pravdy. A keďže skutočný autor knihy je už dve storočia neznámy, tak o jej vierohodnosti si môžeme myslieť čokoľvek. 

Na druhej strane by som k tomu, čo sa už o Bratislavskom Robinsonovi popísalo, nepridával žiadne nové tóny, zafarbenia či detaily. Niektoré články o Karolovi Jettingovi sú už natoľko beletrizované, že autori by snáď boli schopní uviesť aj číslo jeho topánok. Táto nadpráca je zbytočná. Karol Jetting bol, je  a navždy zostane Bratislavským Robinsonom! 

Hrob Bratislavského Robinsona na Ondrejskom cintoríne.

A pomník na Ondrejskom cintoríne označuje jeho hrob, aj keby pod zemou odpočíval v pokoji v skutočnosti niekto úplne iný. Takýto príbeh, ako je Bratislavský Robinson, by sme si mali hýčkať a ofukovať. Sme malý národ, malé mesto, my nemáme Rómea a Júliu, Lancelota alebo Golema, my máme len nášho Robinsona – Karolka Jettinga.

Verím, že obnova  pamätníka sa podarí a už sa nenájde žiaden degeš, ktorý by zničil hrob Bratislavského Robinsona.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *