4. októbra 2024
HistóriaPre pamätníkov

Keď bratislavským pivárom pukalo srdce: Takto sme prišli o Stein

Boli časy, keď Bratislava mala svoj vlastný pivovar. A nemyslím tým nejakú malú varnú sústavu, v ktorej bublú granulované suroviny nakúpené ktovie skade a volá sa to vznešene „remeselný pivovar“. Hovorím o veľkom pivovare. Fabrike so stovkami zamestnancov a s produkciou desať tisícov hektolitrov zlatistého moku. O pivovare Stein.

Výrobu piva v továrni na Blumentálskej ulici rozbehli bratia Steinovci už v roku 1873. Bol to najväčší pivovar v Hornom Uhorsku, ročne tu navarili viac ako 60-tisíc hektolitrov piva. Nejdem sa tu rozpisovať o historických detailoch, ale za zmienku stojí, že po znárodnení v roku 1948 prešiel pivovar do rúk štátu a v 80. rokoch tu varili až vyše 700-tisíc hektolitrov!

Vchod z Blumentálskej ulice.

Keď sa to volalo ešte Bratislavský ležiak, pivo som ako neplnoletý nemohol piť. Ale viem, že nemal práve najlepšiu povesť. Bolo to pivo najmä pre pracujúci ľud, pre robotníkov, aby pri budovaní socializmu mohli uhasiť svoj smäd. Po páde komunistickej totality v roku 1989 sa pivovar a s ním aj pivo vrátili k historickému názvu Stein. A to som už pivo pil. Stein som mal celkom rád. Bol horkejší, najviac mi chutila tmavá 11-ka s príjemným karamelovým tónom.

Ešte sa nájdu takéto vývesné štíty.

Ešte koncom  90. rokov sa v okolí Krížnej ulice a Račianskeho mýta ťahal charakteristický kvasinkový odér z výroby, ktorí dokazoval, že aj v podmienkach divokého kapitalizmu pivovar šliape na plné obrátky. Nad jeho sudom sa však už zmrákalo.

Takto nám v septembri 2014 mizol pivovar Stein pred očami.

V roku 2007 Stein kúpila luxemburská investičná skupina a o pivovar jej vôbec nešlo, v hre boli najmä lukratívne pozemky v centre mesta! Po rôznych peripetiách nakoniec už prázdne budovy pivovaru dostali nového majiteľa – developera, ktorý už nefungujúci pivovar kúpil v dražbe so zámerom postaviť tam luxusné obytné a administratívne centrum. Ešte predtým bezdomovci a „zberači“ stihli zobrať z pivovaru všetko cenné, vrátane medenej pokrývky zo strechy.

V septembri 2014 začali pivovar Stein búrať. Dokumentujú to fotky v tomto článku. Robotníci s tým boli hotoví za pár týždňov. Dnes už na jeho mieste stojí „New Stein“ a o chvíľu sa zaplní novými obyvateľmi a nájomníkmi, ktorí nebudú mať o pivovarníckej histórii Bratislavy ani páru.

Ako z vojnového filmu.
Historická budova vpravo zostala zachovaná.
Pohľad na búranie zozadu.
Blumentálska ulica.

Hoci o pivovar sme prišli, pivo Stein ešte stále existuje. Dnes sa však varí v Pivovare Steiger vo Vyhniach. Značka teda zostala, ale bratislavské pivo to nie je už ani náhodou. Bratislavskí pivári sú mu aj tak stále verní. „Deväť z desiatich pív, ktoré načapujem, sú Stein,“ povedala mi šenkárka v krčme U poštárov na Šancovej ulici, kde stále visí hrdo logo Stein. A takých výčapov sa v našom meste ešte zopár nájde.

U poštárov Stein stále čapujú.
September 2014.
Máj 2019 – nový sklenený Stein.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *