19. apríla 2024
História

Jeseň 1989: Keď revolúciu bolo cítiť vo vzduchu!

V septembri 1989 som začal chodiť do prvého ročníka na Gymnázium Ladislava Sáru v Karlovej Vsi. Riaditeľom tam bol v tom čase echt boľševik. Asi, aby mali študenti dostatočný prístup ku komunistickej propagande, zadarmo si mohli každé ráno zobrať na vrátnici noviny. Smena tá sa rozchytala hneď, niekedy bola aj Pravda. Ja, ako pravidelný poslucháč Hlasu Ameriky, som si v stánku kupoval k tomu ešte české noviny, lebo v nich sa už začali objavovať náznaky akejsi slobody slova.

Iba tri týždne pred 17. novembrom zažila Praha veľkú demonštráciu k 71. výročiu vzniku Československa. Pri jej potlačení totalitná polícia použila svoju osvedčenú taktiku – najprv ľudí obkľúčila tak, aby nemohli opustiť priestor a potom ich megafónmi vyzývala, nech sa rozídu. A keďže aj keby chceli, nemali ako, dostali sa k slovu esenbácke pelendreky. Z tej tesne predrevolučnej a revolučnej doby mám doma odložené noviny, výstrižky a letáky, z ktorých – nech mi spochybňovači Novembra ´89 prepáčia – budem postupne uverejňovať niektoré zaujímavé  pasáže. Je to s odstupom 30 rokov naozaj zaujímavé čítaníčko.

Takže toto je prvá ochutnávka. Takto informovali komunistické noviny o demonštrácii z 28. októbra 1989 v Prahe. Rudé právo bolo úplne pobúrené, Smena servilná, ale ak sa dobre začítate do článočku z Mladej fronty, zistíte, že už vtedy mali tí novinári odvahu napísať, čo sa v uliciach naozaj dialo. A ešte poznámka: Fotky článkov sú v plnom rozlíšení, aby sa dali po stiahnutí dobre čítať.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *