24. júna 2024
História

Esterházyho palác na Kapitulskej ulici: Čo skrýva dom duchov?

Tú ulicu pri Dóme sv. Martina si zamiluje každý! Tu na vás ešte dýchne atmosféra stredovekej Bratislavy. Stáročná dlažba, kamenné domy i paláce… Niektoré budovy sú pekne opravené, iné ošarpané a zopár je doslova v dezolátnom stave. Tridsať rokov po páde totality! Za dom hrôzy možno jednoznačne označiť Esterházyho palác na Kapitulskej ulici, ktorý pustne a rozpadáva sa pred očami Bratislavčanov už štyri desaťročia. Dokedy?

Krásna Kapitulská ulica.

Kapitulská ulica vždy hrala v živote Bratislavy dôležité miesto. Nakoľko sa začína hneď pri Dóme sv. Martina, sídlili tu cirkevné úrady, a tak je to dodnes. Je tu bohoslovecká fakulta, správa farnosti sv. Martina,  kancelárie arcibiskupa, sídlia tu katolícke médiá… Na rozdiel od všeobecnej mienky však nie všetky budovy na Kapitulskej patria cirkvi. Tak je to tiež v prípade Esterházyho paláca.

Prvá zmienka o Esterházyho paláci je z r. 1658.
Z jednej strany vyzerá ešte ako-tak…

DOM DUCHOV

Ruina paláca patrila ku koloritu Kapitulskej už vtedy, keď som sem ako malý štricák pred vyše 30 rokmi zavítal po prvý raz vrámci „prieskumu“ bratislavských uličiek. Palác zo 17. storočia nesie meno grófa Esterházyho, ale nedopátral som sa, ktorého. Bolo ich viac a paláce mali kade-tade. Ďalší Esterházyho palác je na Námestí Ľ. Štúra a sídli v ňom Slovenská národná galéria.

Posledných nájomcov vysťahovali v r. 1983.
Taký smútok tak blízko od Hradu.
Dať to do pucu bude náročné.

KULISA V AMERICKOM FILME

Palác na Kapitulskej ulici bol obývaný do roku 1983, kedy odtiaľ vysťahovali posledných obyvateľov. Už vtedy potreboval rozsiahlu rekonštrukciu. Lenže prišla zmena režimu, reštitúcie, čachre – machre a pýcha rodu Esterházyovcov sa ďalej rozpadala. Bola až natoľko zdevastovaná, že v roku 1996 ju americkí filmári použili ako kulisu pri nakrúcaní filmu Peacemaker s Georgeom Cloonym a Nicole Kidman v hlavných úlohách. Ruina Esteházyho paláca predstavovala vojnou zničené Sarajevo.  Aby to bolo fakt vierohodné, filmári na jednu stenu namaľovali ošarpanú postavičku Vučka – maskota zimnej olympiády z roku 1984, ktorá sa konala práve v Sarajeve (vtedy ešte Juhoslávia). Idyla balkánskeho bojiska bola dokonalá. Hoci olympijské kruhy a Vučka po pár rokoch zatreli, ruiny nám zostali.

Ako vojnové Sarajevo. Na múr vpravo filmári namaľovali olympijské symboly.
Dom hrôzy.

ČACHRE-MACHRE S PALÁCOM

Už pred dobrými 15 rokmi to vyzeralo, že palác jeho súkromný majiteľ zrekonštruuje, ale nič z toho nebolo. Investor sa vraj úplne nepohodol s pamiatkármi. V roku 2017 rozvalinu kúpila v dražbe spoločnosť patriaca pod rakúsku banku Raiffeisen. Jej dcérska spoločnosť pred pár dňami predložila na Okresný úrad žiadosť o posúdenie vplyvov projektu rekonštrukcie na životné prostredie. Zjednodušene povedané, spravila prvý krok, ktorý môže viesť k vydaniu stavebného povolenia a následnej rekonštrukcii a dostavbe objektu. Podľa vyjadrení zástupcov spoločnosti Raiffeisen Property Estate má byť v paláci mix luxusných apartmánov a komerčných priestorov (kaviareň, vínotéka…). A pod zemou veľkokapacitné parkovisko pre 156 áut. Zámerom je, aby nádvorie paláca bolo prístupné pre verejnosť a uvažuje sa tiež o prieluke vedúcej cez hradby k Hradu. Investor ráta s tým, že povoľovacie konanie môže trvať 18 mesiacov a s výstavbou by sa tak mohlo začať v druhej polovici budúceho roka.

Esterházyho palác by sa vo svojej novej kráse mohol zaskvieť v roku 2024. Tak uvidíme a palácu držíme pal(á)ce.

Vnútri našli útočisko bezdomovci.
Pohľad cez mrežu v okne.
Projekt nového vlastníka ráta s výjazdom cez tunel v hradbách.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *