24. júna 2024
HistóriaMiesta

LEKÁREŇ U SALVÁTORA: Tieto fotky vám vyrazia dych!

Máloktorá historická budova v centre Bratislavy má taký smutný príbeh ako Lekáreň u Salvátora na Panskej ulici. Krásny starý dom s plastikou Krista – Spasiteľa a anjelmi na priečelí, secesné kovanie na dverách, firemný štít v maďarčine a slovenčine… Lenže okná smutné špinou a vnútri mŕtvo. Ak ste zvedaví, ako Lekáreň U Salvátora vyzerá, vyberte sa s nami dnu a nechajte sa očariť atmosférou tohto jedinečného miesta!

Dom s Lekárňou u Salvátora na Panskej ul. č. 35.

Turisti, ktorých sprievodcovia vodievajú okolo, sú tým domom uchvátení. Ale keď si vypočujú príbeh tejto lekárne, nejde im do hlavy, ako sa také niečo vôbec mohlo stať… Ako to, že je už 25 rokov zatvorená? Prečo z nej zmizol pôvodný barokový nábytok? Ako to, že taká cenná budova je v takom dezolátnom stave? Nechápu nielen cudzinci, ale ani my, obyvatelia hlavného mesta.

Plastika od sochára Alojza Rigela.
Takto vyzeralo vnútro lekárne v r. 1995. FOTO: Viera Kamenická

Dom s lekárňou dal v roku 1904 postaviť lekárnik Rudolf Adler a obchod zariadil nábytkom z konca 18. storočia, ktorý previezol z bývalej jezuitskej lekárne. Lekáreň u Salvátora fungovala bez prestávky až do roku 1995! Prežila obidve svetové vojny aj päť režimov, až sa jej stal osudným divoký kapitalizmus 90. rokov.

Nábytok je fuč, v rukách zberateľa mimo Bratislavy. FOTO: Viera Kamenická
Takýto krásny luster tam mali. FOTO: Viera Kamenická

Reštituenti získali budovu, polovica potom skončila v rukách súkromníka, druhá patrila mestu. Niekto iný zase sprivatizoval predajňu lekárne a s ňou aj vzácny barokový imobiliár. Nábytok majiteľ rozobral a odviezol mimo mesto. Dnes je v rukách nejakého veľkopodnikateľa vo farmácii pri Novom Meste nad Váhom. Vyrabovaná lekáreň tak zostala napospas svojmu osudu…

Lekáreň dnes. Smutný pohľad…
Vybrakovaná.
Nástenné maľby sa dochovali.
Schody na druhé podlažie.
Ozdobné sklá výkladu patria k tomu najvzácnejšiemu, čo sa v lekárni dochovalo.

Až pred pár dňami svitla nádej, že Salvátor vstane z mŕtvych. Mesto má od súkromnej firmy získať aj druhú polovicu domu, kde sú okrem lekárne tiež nájomné byty. A potom sa môže začať s jeho rekonštrukciou. Málokto sa však nádeja, že by sa do lekárne vrátil aj jeho pôvodný imobiliár. Snáď dajú vyrobiť aspoň jeho repliku. Uvidíme…

Brána do domu.
V dome je desať nájomných bytov.
Pohľad z lekárne na Dóm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *