29. mája 2024
História

Dve veže úplne od veci: Aký majú príbeh?

Každý kostol má vežu. Alebo mal by mať. Ale napríklad Kostol Panny Márie Snežnej na Kalvárii o vežu prišiel kvôli Slavínu, aby výškou nezatienil majestátnosť pomníka padlým sovietskym vojakom. To by súdruhovia neprekusli.  A aby to nebolo také jednoduché, v Bratislave máme aj dve kostolné veže bez kostola.

Veža z františkánskeho kostola skončila v Sade Janka Kráľa.

Prvú nájdete v Sade Janka Kráľa. Gotická vežička je hlavnou dominantou tohto parku. Ako sa tam dostala? Koncom 19. storočia ju tam preniesli z františkánskeho kostola. Bola totiž poškodená pri zemetrasení a františkáni si radšej dali postaviť novú. Vtedajší mocipáni však mali toľko chochmesu, že ju nezlikvidovali ako stavebný odpad, ale umiestnili na miesto, kde robí radosť všetkým až dodnes.

Oveľa bizarnejšie pôsobí vežička na Odborárskom námestí. Dlhé roky som chodil okolo a hútal, čo to vlastne je. Niečo ako božie muky či kaplnka, kde veriaci z času na čas dajú do zaváraninového pohára kvety a zapália skromnú sviečku. Čo to však robí v rušnom centre mesta?

Vežička na Odborárskom námestí.

Pôvod vežičky sa vraj dnes nedá stopercentne určiť. Mohlo by ísť o vežu starého kostola klarisiek alebo o vežičku, ktorú r. 1469 (teda ešte predtým, ako Kolumbus pristál v Amerike) presťahovali spred bratislavských hradieb, aby ju zachránili pred Turkami. Každopádne na tomto mieste asi stála už pred 500 rokmi! Vtedy to tam vyzeralo, samozrejme, úplne inak – konávali sa tam trhy s dobytkom. Bolo to ďaleko za hradbami mesta, čiže čistá dedina. Skrátka, Bratislava je mesto, kde by vedel každý roh rozpovedať svoj zaujímavý príbeh. Mnohé poznáme, mnohé navždy pochoval čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *