TOTO MUSÍTE VIDIEŤ: Takáto bola Bratislava v 60. rokoch!

Milujem staré knihy o Bratislave. Voňajú nostalgiou a na fotkách sú miesta a výjavy, ktoré dnes už v našom meste neuvidíte. A nie je to len tým, že sa v 89. zmenil režim… Pred pár dňami som si spravil radosť a kúpil si v antikvariáte knihu BRATISLAVA, ktorú v roku 1965, pri príležitosti 20. výročia oslobodenia , vydalo vydavateľstvo Osveta.

Túto výpravnú publikáciu tlačenú hĺbkotlačou zostavil fotograf Eugen Lazišťan. Nie sú v nej iba jeho zábery, ale aj fotografie Plicku, Plickovej, Kállaya a ďalších. Žiaľ, jednotliví autori sa nedajú pripojiť ku konkrétnym fotkám.  

Poviem vám, touto knihou som očarený. Okrem klasických pohľadov na panorámu mesta či pamiatky sú v nej zábery z každodenného života Bratislavčanov. Trh pri Michalskej veži, pohodička na terase kaviarne v PKO, ruch na Námestí SNP ale aj štart cyklistických pretekov na nábreží… Ako tak listujem touto krásnou knihou hovorím si – raz možno to, čo teraz žijeme, budú pre budúce generácie zlaté časy. Aj to je jeden z motívov, pre ktoré som pred troma rokmi rozbehol projekt Bratislava, My Love.

Užívajte si Bratislavu teraz, tešte sa z toho, čo ponúka, lebo o pár desaťročí bude všetko inak.

Jarné ráno na Michalskom moste.
V Michalskej bráne.
Dunaj a legendárny Propeler
Ulica Obrancov mieru (dnes Štefánikova). Jazdili tam električky!
Park kultúry a oddychu – Bratislavčania si vždy vedeli užívať!
Centrum mesta – SNP.
Plaváreň na Tehelnom poli – a slávna skokanská veža.
Štart cyklistických pretekov „Okolo Slovenska“.

 • 22. júna 2020 at 19:43
  Permalink

  Fantastické fotografie. Mnohé sú mi známe…ale zámocké schody, Michalská brána a ráno na Michalskom moste sú top. Vďaka za článok.

  Reply
 • 3. novembra 2020 at 23:15
  Permalink

  Krásné ciernobiele fotografie ! Nezabudnutelne města !

  Reply
 • 29. augusta 2021 at 20:37
  Permalink

  Dakujem autorovi, za fotografie z Frantiskanskeho kostola, knihy o Bratislave a dalsie prilohy, velmi zaujimave pre nas, ktori si pamatame staru Bratislavu a veselych obcanov. Zelam autorovi vela peknych zaberov pre base potesenie.
  Viera Zuzakova

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *