20. marca 2025
História

Takto vyzerala Bratislava v roku 1984! Fotky z knihy o družbe Bratislavy a Kyjeva

Milujete fotografie starej Bratislavy? Radi porovnávate, aká bola kedysi a ako sa zmenila? Tak čítajte, lebo toto je článok práve pre vás. Takto vyzerala Bratislava v roku 1984!

Začnem ale z iného konca, má to logiku. Od barbarského útoku Ruska proti Ukrajine prešli už tri roky a stále zomierajú nevinní. Pri tejto príležitosti som siahol po knihe, ktorú som pred pár mesiacmi kúpil v „antikvariáte“ na Miletičke. Kniha má názov Kuïb Bratislava – Братiслава Kyjev.

Družobné mesto Kyjev

Vyšla v roku 1984 vo vydavateľstve Obzor a mala byť oslavou družby medzi obidvoma mestami. Lebo áno, družobným mestom Bratislavy bol a je práve ukrajinský Kyjev a nie nejaká ruská Moskva. A viem, že nielen preto Bratislava a jej obyvatelia stoja v tejto ťažkej dobe pri Ukrajincoch. Aj v čase „zahraničnej politiky na všetky svetové strany“ treba totiž vedieť, kde je sever!

Hostia z Kyjeva sa oboznamujú s mestom na Dunaji. Za nimi je Hotel Carlton.

Kniha sa skladá z klasických komoušských žvástov o budovaní socializmu a úspechoch Bratislavy aj Kyjeva, oveľa zaujímavejšia je však výpravná obrazová časť publikácie. Okrem súdruhov vo všakovakých pozíciách sú v nej aj desiatky fotiek z ulíc obdivoch družobných miest.

Bratislava v roku 1984

Keďže toto je stránka o Bratislave, nebudem čitateľov obťažovať 40-ročnými fotkami Kyjeva, iba toľko poviem, že to bolo vtedy krásne mesto a oveľa okázalejšie ako naša Bratislava. Pozrime sa však na fotografie Bratislavy. Vybral som z knihy tie najzaujímavejšie. Takto teda vyzerala Bratislava v roku 1984.

Panoráma

Dobre si prezrite fotografiu z reštaurácie Bystrica, ktorá sa vyníma nad Mostom SNP. (Pre nepamätníkov – UFO a Nový most). Vedľa televíznej veže na Kamzíku ešte vidno starý vysielač, karpatské úbočia sú ešte plné vinohradov a vedľa mosta napravo nestojí ten otrasný juhoslovanský hotel.

Pohľad na Bratislavu z pylónu Mosta Slovenského národného povstania.

Michalská

Ako vidno, na moste Michalskej brány sa ešte nežobralo, ale predávala sa tam zelenina a ovocie. A na Michalskej ulici sa korzovalo.

Hlavné námestie

Jaj, za týmto mi je smutno. Zelený parčík na Námestí 4. apríla miesto dnešnej kamennej dlažby. Škoda že vydržal len nejakých 150 rokov a potom sa dalo pár múdrych hláv dalo dohromady a rozhodli, že Hlavné námestie bude kamenné a žiadne iné.

Budova starej radnice, v popredí renesančná Rolandova fontána.

PRIOR a hotel Kyjev

Obchodný dom PRIOR bol pýchou Bratislavy. Obrovský, plný ľudí a väčšinou aj tovaru. O starom PRIOR-i som písal v tomto článku. Hneď vedľa vidíme Hotel Kyjev, kam chodili len prominentní cudzinci. Aj preto v okolí postávali veksláci, ktorí šmelili marky, šilingy či doláre za koruny a naopak. A ešte tuzexové bony, aby som nezabudol.

Dominantnou Kyjevského námestia je obchodný dom PRIOR a výšková budova hotela Kyjev.

Moderná Bratislava

Do knihy sa prepašoval aj Hotel Bratislava v Ružinove a bistro Kazačok, ktoré bolo na Šafárikovom námestí. To fakt nemali nič lepšie, aby tam dali? Ale nech! Kazačok ma potešil – otec mi tam kupoval džús, keď ma ako decko sprevádzal na filatelistické burzy do budovy, kde dnes sídli SNS.

Veľká neznáma

Priznám sa, nemám ani šajn, čo na fotografii je a kde to je, alebo bolo. Ak viete viac, napíšte do komentu alebo na facebook stránky Bratislava, My Love.

Techcentrum ZSSR v Bratislave.

Dom ROH

Tak toto už v našom milovanom meste neuvidíte. Dom Revolučného odborového hnutia, neskôr nazývaný Istropolis, zbúrali pred pár rokmi. Ale ak si chcete na eroháčko zaspomínať, môžete v tomto článku. Na fotke si všimnite tie zelené kopce. Lesy a vinohrady. Bejvávalo…

Gottwalďák

Samozrejme, v takej prestížnej publikácii nemohla chýbať fotografia monštróznej sochy prvého robotníckeho prezidenta Klementa Gottwalda. Dnes sa bývalé Gottwaldovo námestie volá Námestie slobody, Kléma vyhodili do luftu, ale fontána Družba zostala. Ozaj, nesľúbili, že tie žlté dizajnové lavičky vrátia? Kde sú? A, aby som nezabudol: O histórii Námestia slobody sa dočítate v tomto mojom článku.

Nová tvár Gottwaldovho námestia, miesta spojeného s tradíciami robotníckeho hnutia Bratislavy.

Priznám sa, ako tak hľadím na tie 40-ročné fotky, aj som trocha dojatý. Takto vyzerala Bratislava v mojom detstve. Mala vždy svoje čaro. A v niečom možno aj viac ako dnes.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *