24. júna 2024
Zážitky

Zásadný manuál pre cépečkárov: Ako prežiť v Bratislave a pochopiť ju!

Priznám sa, že nemám rád, keď ľudia z iných kútov Slovenska ohovárajú moju Bratislavu. Ale tiež nemám rád, keď Bratislavčania kydajú na cezpoľných, najmä na Východniarov. Poznám mnohých a sú to skvelí ľudia. Podľa mňa všetka tá nevraživosť pramení, ako vždy, z nepochopenia. Mám precestovaný poriadny kus Slovenska od západu na východ aj zo severu na juh. Vypozoroval som, že ľudia, ktorí sú u seba doma milí a priateľskí,  sa príchodom do nášho mesta dostanú do akéhosi osobného stresu a zrazu majú nutkavú potrebu vytmaviť nám ako je to tu všetko na ****. A my sa nedáme a odpovieme: „Tak sa vráť tam, odkiaľ si prišiel!“ Pritom veci, ktoré by zlepšili súžitie medzi domácimi a prišelcami nie sú také zložité. Týmto článkom nechcem prilievať olej do ohňa. Je to iba zopár rád a faktov, ktoré môžu cezpoľným pomôcť pochopiť život v Bratislave. 

*Mesto, v ktorom si sa ocitol je Bratislava a žiadna Blava. A jeho obyvatelia sú Bratislavčania a nie Blaváci.

*Nehovor „vy tam v Bratislave“ alebo „páni z Bratislavy“ a podobne. Táto vláda, prezidentka, poslanci a úradníci sú rovnako tvoji ako naši. Alebo naopak, nie sú rovnako naši ako nie sú tvoji.

*Ak cestuješ v autobuse či električke, daj si z pliec dolu batoh. A je jedno, či je to malý ruksačik alebo hebedo, v ktorom si z domu nesieš proviant na celý mesiac.

*Keď autobus či električka zastavia na zastávke a otvoria sa dvere, nestoj v nich a nezavadzaj.

*Domáci dialekt a „ľúbozvučnú“ melódiu reči si nechaj radšej na doma. Zaťahovanie a „ľ“ fakt väčšine Bratislavčanov trhá uši.

* Zdrav susedov. Ak to robíš doma, prečo nie tu?

*Ne fšeci hovoríme ne. Vieme aj nie.

*Mnoho ľudí ti tu povie, že sú hrdí na to, že sú rodení Bratislavčania. Majú pocit, že tým pádom sú niečo extra. Ale len málo z nich ti môže povedať, že sa tu narodili aj ich rodičia, alebo starí rodičia. Bratislavu vždy formovali prisťahovalci. Tak buď v pohode.

*Hneď sa neuraz, ak ťa označia za Východniara, ak ním nie si. Väčšina Bratislavčanov nevie, že najviac zaťahujú ľudia od Žiliny hore a nie Východniari.

*Never tomu, ak ti Bratislavčan povie, že preňho sa Východ začína už za Zlatými pieskami. Pre väčšinu je to až za Trnavou.

*Domáce samohonky tu veľmi nejdú, viac sa pije pivo a víno.

*Nehejtuj Bratislavu, keď tu chceš študovať, pracovať alebo žiť. My vieme sami, v čom je otrasná aj v čom je perfektná, nepotrebujeme cudzie rozumy.

*600 eur fakt nie je kráľovský plat.

*Na väčšine úradov funguje „lístočkový systém“, nehrň sa hneď k okienku.

*Bratislava je multi-kulti. Cigáni nám nevadia, ani Vietnamci, ani černosi, skrátka nikto.

*Ak zazrieš na ulici olizovať sa dvoch chalanov alebo dve baby, nerieš.

*Nenadávaj, že sa tu všade stavia, že je to hrozná betónová džungľa a podobne. Podľa väčšiny Bratislavčanov sa mesto zastavuje hlavne kvôli prišelcom a tí roboši, ktorí tu našli prácu, tiež nie sú odtiaľto.

*Tu je veľa ľudí všade, aj v lese.

*Ak  máš auto, rátaj s tým, že ešpézetky ako KE, KK, MI a podobne ti miestni vodiči dajú vyžrať. Vrátane tých, ktorí ešte donedávna mali také isté značky, ale dnes sú už BL.

*Nie sme paštikári, to sú predsa Česi.

Komentáre on “Zásadný manuál pre cépečkárov: Ako prežiť v Bratislave a pochopiť ju!

  • Blava bude vzdy blava. Už len preto, že Blavákov to tak krásne štve 😀 A to tu žijem roky.
    A rozprávať si môžem tiež, ako sa mi zachce. To, že šmatlaví Blaváci nepoznajú základy výslovnosti už nie je môj problém.
    A o ich komplexoch voči východu, ktorý im celé mesto postavil, radšej taktne pomlčím 🙂

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *