13. júla 2024
História

Kúpele Grössling: Tieto fotky ukážu skutočný rozmer skazy!

Máloktorá inštitúcia v mysliach Bratislavčanov prežíva tak dlho po svojom zániku ako Kúpele Grössling. Väčšina ľudí pozná vchod do kúpeľov, ktorý bol z Vajanského nábrežia hneď naproti Slovenskému národnému múzeu. Pôvodný Grössling sa však nachádza až na druhej strane tohto bloku, v krásnej budove z roku 1895 na rohu Kúpeľnej a Medenej ulice.

Stará budova Kúpeľov Grössling z konca 19. storočia.
Takto to vyzerá pri pohľade cez vstupné dvere.

Kúpele Grössling boli sto rokov pre Bratislavčanov miestom nielen pre relax, masáže a, ako by sme dnes povedali, wellness. Bolo to dlhé desaťročia jediné miesto, kde si ľudia mohli ísť zaplávať aj v zimných mesiacoch. Žiaľ, posledný raz voda v plaveckom bazéne zažblnkotala v roku 1994, kedy plaváreň pre zlý technický stav zatvorili. A odvtedy kúpele chátrajú.

Mesto z času na čas sprístupní priestory na obhliadku verejnosti, alebo poskytne fotky do médií. Prázdne bazény bez vody a polorozpadnuté zariadenie pripomínajú zábery z opusteného mesta Pripiať pri Černobyle. Lenže tu sme v samom srdci Bratislavy!

Plavecký bazén.
Pred dvoma rokmi mesto ukázalo Grössling Bratislavčanom.

NÁVŠTEVA V GRÖSSLINGU

V Grösslingu som sa bol pozrieť na jeseň roku 2018, kedy tesne pred komunálnymi voľbami vtedajšie vedenie mesta vytiahlo zámer, že ako to tam chcú zrekonštruovať. Za štatistov si k tomu prizvali verejnosť. Však dobre rátali, prišli stovky ľudí, pred vchodom sa stálo ako za komoušov pred potravinovým Tuzexom.

Sedacie bazény.
Divočina vtrhla dnu do plavárne.
Pohľad na presklený strop.

Bazény zaujímavo nasvietili farebnými svetlami, pustili hudbu a ľudia sa v dlhom rade pomaličky motkali cez priestory plavárne.

Pri takejto obhliadke nevyzerali Kúpele Grössling ešte tak zle. Troška sa niečo opraví a môže sa napúšťať voda! Lenže skutočný rozmer skazy kúpeľov si uvedomíte až pri pohľade zhora. Ja som ho videl zo strechy vedľajšej budovy poisťovne Kotva. Slávny Grössling odtiaľ vyzerá akoby tam padla za vojny bomba a odvtedy nikto ani nepohol prstom…

Grössling zhora.
Ako po výbuchu…

Súčasné vedenie mesta deklarovalo zámer dať kúpele do poriadku a vrátiť im ich niekdajší lesk.

Pohľad ponad bránu na dvor.

Obnovený Grössling má mať bazénovú kapacitu 145 ľudí a ďalších 70 by sa medzitým mohlo potiť v saune. Okrem toho má byť v budove aj pobočka Mestskej knižnice. Som za, ale také sme už počuli viac razy. Však uvidíme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *