13. júla 2024
Pastva pre oči

Jar v Bratislave: Toto máme najradšej! + FOTOGALÉRIA


Čitáreň u Červeného raka pod Michalskou vežou.

Prvé dva-tri aprílové týždne sú podľa mňa v prírode najkrajšie. Po nesmelých snežienkach a fialkách sú už vonku narcisy, tulipány, kvitne zlatý dážď, čerešne, broskyne a stromy dostávajú svieže zelené listy. Kontakt s prírodou ľuďom v meste chýba. A to napriek tomu, že Bratislavu pretínajú Malé Karpaty a v lese ste z hociktorého kúta mesta emhádečkou či peši do pol hodiny.

Bratislava rozkvitla!

Mnohí z nás preto cítia silnú potrebu pohrať sa aj s tým malým kúskom pôdy rovno pred domom. Pred paneláky vysádzajú  sirôtky, cibuľky, okrasné kríky, magnólie a niektorí si trúfnu dokonca vypestovať na sídlisku aj nejakú tú zeleninu či bylinky, hoci s rizikom, že ich budú hnojiť psy a túlavé mačky.

S touto krásou pred jedným z panelákov v Ružinove si dal niekto prácu.

Kam mi pamäť siaha, záhradkárčenie na sídliskách mali vždy na starosti tetky a babky. Prepáčte ten slovník, ale v detských očiach to tak skrátka bolo. Nedajbože, keď sa lopta zakotúľala na ich záhon! Hneď boli krik a vyhrážky, že zavolajú VB! Vtedy sa nám to zdalo veľká švanda, ale ako dospelý som na tieto obetavé záhradníčky zmenil názor. Sú ochotné zadarmo piplať sa v záhonoch pred domom, hoci im málokto za to poďakuje alebo nebodaj ponúkne pomocnú ruku. Ale nakoniec za z tej kvitnúcej krásy tešíme všetci! Takže ďakujeme za krásnu jar v meste, babky a tetky…

Keď rozkvitnú sakury na Peknej ceste. Už čoskoro!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *