27. apríla 2024
Miesta

Nečakaný objav v antikvariáte Steiner!

Antikvariát Steiner nájdete kúsok pod Michalskou bránou.

Antikvariáty, to je moje. Už od detstva. A jedným z najmilších je Steiner na Ventúrskej ulici. Začiatky tohto známeho bratislavského antikvariátu sa datujú do roku 1847 a fungoval až do arizácie počas vojnovej Slovenskej republiky, keď majetok židovskej rodiny Steinerovcov prebral spisovateľ Ľudo Ondrejov. Pôvodných majiteľov sa nezastal a tí skončili v koncentrákoch.

Tabuľa pripomínajúca pohnutú históriu antikvariátu.

Antikvariát opäť ožil až po Nežnej revolúcii. „V roku 1991 ho obnovili pani Steinerová s mojou mamou. Tu v týchto priestoroch sme 11 rokov,“ vysvetľuje Zuzana Černeková, ktorá na čele Antikvariátu Steiner stojí od roku 2017. Šarmantná žena v takejto predajni, to je milé prekvapenie – veď vieme ako drvivá väčšina antikvariátnikov vyzerá… 

Sympatická majiteľka Zuzana.

„Medzi knihami som vyrastala. Moja mama robila ešte za socializmu v antikvariáte na Mickiewiczovej ulici a knihy sme zhromažďovali aj doma,“ hovorí Zuzana, ktorá antikvariátnictvo dokonca študovala vo Viedni. A čím je Steiner výnimočný, teda okrem toho, že je priamo v historickom centre mesta? „Mnohé antikvariáty fungujú iba ako také sekáče s knihami. My sa zameriavame na staré tlače od 16. do 19. storočia, staré grafiky, ale, samozrejme, v ponuke máme aj novšie knihy. Našou silnou stránkou sú humanitné vedy,“ vysvetľuje a s úsmevom. „Raz sme na facebooku dostali výčitku, že sme príliš uprataný antikvariát! My to tu však nechceme mať v škatuliach od banánov a knihy naskladané až po strop.“ Podľa Zuzany sa dnes číta inak ako kedysi. „Mladšia generácia odmieta české knihy a české preklady. Uhm, v češtine to nechcem, to nebudem čítať, tomu nerozumiem – hovoria. A tiež čítajú v takých módnych vlnách. Napríklad v priebehu mesiaca – dvoch príde tridsať mladých, že by chceli Baudelaira, Kerouaca či Bukowského. Asi si to šérujú na sociálnych sieťach. Pred dvoma dňami prišiel jeden, že potrebuje Dekameron od Boccaccia. Mali sme. Ešte ani neodišiel a už Dekameron pýtala jedna slečna. Našťastie sme mali aj druhú,“ dodáva. Ak ste dostali chuť na dobrú knihu, určite zájdite do Steinera. Je to veľmi príjemná zástavka pri prechádzke mestom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *