Továreň Patrónka: Pozrite sa ako to tam vyzerá!

Továreň sa nachádza medzi supermarketom a autobusovou zastávkou.

Ďalší svedok priemyselnej histórie Bratislavy, ktorému hrozí zánik. Župa síce zvažuje, že by sa pokúsila nejako zachrániť historické budovy bývalej továrne na muníciu, ale či sa nájde kupca, ktorý by to celé nezbúral… Ide o asi päť historických budov z konca 19. storočia a pozemok s rozlohou 2,4 hektára, o ktorý sa už zaujímajú developeri. Fabriku na muníciu ako pobočku svojej továrne založil v Prešporku v roku 1870 viedenský priemyselník George Roth. Vyrábali sa tam hlavne náboje. V čase najväčšieho rozmachu na začiatku 1. svetovej vojny vo fabrike pracovalo až 3 000 ľudí. Po vzniku Československa sa továreň začlenila pod Zbrojovku Brno. V 30. rokoch sa výroba ukončila, k čomu pomohol aj tragický výbuch, pri ktorom zahynulo sedem robotníčok. Počas vojny tu bolo zriadené koncentračné stredisko, odkiaľ do táborov smrti deportovali tisícky Židov. Dnes v časti areálu sídli Domov sociálnych služieb pre deti a rehabilitačné stredisko ROSA. Ďalšie budovy sú schátrané a takmer prázdne.

Pamiatkari chceli Patrónku vyhlásiť za technickú pamiatku už v roku 2006, ale iniciatíva išla dostratena. Historička Viera Obuchová to komentovala takto: „Nám onedlho ani nikto neuverí, že Bratislava bola kedysi priemyselné mesto. Nemáme už pomaly žiaden dôkaz o priemyselnej histórii mesta z konca 19. storočia…“ Uvidíme, ako Patrónka nakoniec dopadne.

Mašiny už nenakopnú.

Komentáre k článku

  • 8. júla 2019 at 11:09
    Permalink

    Volala som sa Anna Balasova a bola som 1942 v Juni zadrzana spiolu s matkou a s otcom 3 dni a vecer pred odchodom transportu na deportaciu do taborov smrti nas troch prepustili
    To si moje spomienky na Patronku

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *