Rub a líce prezidentského paláca

Ešte stále sme tak trochu v prezidentskom móde, takže nie je od veci pozrieť sa trocha na Prezidentský palác. Pre pamätníkov, kedysi to bol Dom pionierov a ešte dávno predtým Grasalkovičov palác (takí pamätníci snáď už ani nie sú).

Palác si dal postaviť predseda Uhorskej kráľovskej komory a radca cisárovnej Márie Terézie, gróf Anton Grassalkovich. Dielo bolo hotové v roku 1760. Sídlom prezidenta Slovenskej republiky je od r. 1996 (Michal Kováč začínal na hrade), ale ešte predtým v ňom prezidentoval v čase druhej svetovej vojny Jozef Tiso. Za vlády komunistov to bol Dom pionierov, kam sa chodilo na krúžky alebo cez prázdniny do kina na sovietske animáky.

Súčasťou paláca je aj veľká záhrada, kde sa dalo predtým, ako sa stala prezidentskou, po večeroch vysedávať na lavičkách a piť Kláštornú sviečku či Nitrianske knieža, hrať na gitare  a čo ja viem čo ešte. Záhrada je dnes naozaj veľmi pekná a udržiavaná, práve kvitnú tulipány.

Pri tom všetkom, samozrejme, nemožno opomenúť fontánu Zemeguľu na Hodžovom námestí. Niektorí ho volajú skrátene Hodžko, čo mi teda nejde do úst. Ale Mierko, teda Mierové námestie, to bolo niečo iné. To bol rosný bod bratislavskej mládeže! Tam sa začínalo rande, ktoré sa mohlo skončiť kdekoľvek…

No a čo ten rub a líce Prezidentského paláca? Nech sa páči, tu sú!

Rub
Líce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *