DOBRÁ SPRÁVA: Z Bratislavy sa opäť stáva mesto kvetov!

Tí, ktorí zažili Bratislavu 70. a 80. rokov minulého storočia, majú v živej pamäti aké to bývalo kvitnúce mesto. Najmä v tomto čase na jar zdobili kraje ciest i verejné parky pestrofarebné záhony narcisov, tulipánov, neskôr sa vo veľkom vysádzali letničky, v lete kvitli ruže a kvetinová výzdoba vydržala v uliciach až do príchodu jesene. Vtedy sa o zeleň staral mestský podnik ZARES. S príchodom nových poriadkov po roku 1989 sa veľa zmenilo, a nielen v našom  meste. Verejná zeleň išla do úzadia záujmu, záhony zarastali až kvety z našich ulíc nakoniec takmer úplne vymizli. Trvalo vyše 20 rokov, kým sa kvetinová výzdoba začala vracať do Bratislavy!

Tulipány pred Manderlákom (2020)
Samozavlažovacie kvetináče skrášlili aspoň takto skromne Kamenné námestie (2020)

Pred pár dňami som sa ráno iba tak prešiel po centre mesta a prekvapili ma nádherné kvitnúce tulipány aj na takých miestach, kde som kvet nevidel už dlhé roky. Napríklad na Kamennom námestí, kde prednedávnom rozmiestnili úhľadné a zdá sa, že aj vysoko funkčné samozavlažovacie kvetináče. A takýchto lokalít je v meste už viacero.

Tulipány na Kamennom (2020)
Prezidentská záhrada je na jar krásne rozkvitnutá. (2019)

Krásne to kvitne na Hviezdoslavovom námestí, v prezidentskej záhrade a donedávna bolo rozkvitnuté aj nábrežie – dôkazom sú lány odkvitnutých narcisov. Dúfam, že kompetentní to nenechajú tak a z nábrežia spravia na leto výkladnú skriňu mesta.

Národné divadlo na Hviezdoslavovom námestí (2020)
Výsadba na nábreží (2018)

Veľmi nostalgicky dnes mnohí Bratislavčania spomínajú na záhony červených tulipánov pred Zimným štadiónom – kvitli práve v čase osláv 1. mája ako dokazuje fotka z brožúrky Bratislava v kvetoch zo začiatku 70. rokov. Hoci priamo pred Zimák sa kvety zatiaľ nevrátili,  záhony pestrofarebných tulipánov teraz kvitnú pred Centrálom na Trnavskom mýte.

Myslím, že ak sa bude v tomto trende pokračovať, nostalgia už nebude na mieste, lebo Bratislava bude opäť mesto kvetov!

Koniec apríla pred Zimným štadiónom začiatkom 70. rokov
Bratislava sa kedysi pýšila prívlastkom Mesto kvetov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *