Čože, Ponorka je zatvorená? Koniec bratislavskej legendy?!


Táto koronakríza poriadne zamávala s podnikateľmi. Je to vidno aj v hlavnom meste. Stačí sa prejsť po Obchodnej, pod Michalskou bránou či inde a určite natrafíte na zopár výkladov s nápisom – NA PREDAJ, NA PRENÁJOM, VOĽNÉ OBCHODNÉ PRIESTORY… Tam, kde ešte pred pár mesiacmi fičal biznis, je mŕtvo a prázdno.

Zdá sa, že jednou z obetí týchto neľahkých časov bude aj legendárna krčma Ponorka na Tobruckej ulici. Vy čo neviete, Tobrucká je ulička hneď za Univerzitou Komenského. A Ponorka, to je, či donedávna bol, jeden z posledných autentických pajzlov v Bratislave. Pozor, nemyslím to v zlom, práve naopak. Mne je veľmi smutno, že sa vytrácajú autentické živé podniky a nahrádza ich umelina s vyšpekulovanými názvami a interiérom.

Ponorka fungovala od roku 1968.

Ponorka je bratislavská legenda. Podnik v suteréne starého ošarpaného domu. Dnu sa vchádzalo po schodoch a keď ste sa už ocitli dole – vlastne v pivnici, naozaj ste sa mohli cítiť ako v Ponorke. Priznám sa, ja som do tohto podniku zavítal iba raz, možno dva razy, hoci sa hovorí, že ho vymetali najmä študáci z Právnickej fakulty hneď odvedľa. Neviem, na UK som študoval iné odbory a chodil som k Matúšovi či do Funusu.

Krčma mala nápaditý a útulný interiér.

Spomínam si, že v jeden letný večer som šiel okolo Ponorky a z podzemia sa rozliehal opilecký citlivý spev: „Na dlani jednu z tvých řas, do tmy se koukám….“ Krása! Do Ponorky som zavítal ešte pred troma rokmi na jednu malú desinu. So zámerom nafotiť si to tam. Nakoniec mi z toho zostali len dve fotky.

A teraz, keď som márne nazeral cez špinavé sklo na zamknutých dverách dnu, či sa tam predsa len niečo nechystá, ma chytá nostalgia.

Žiaľ, Ponorka je už niekoľko mesiacov zatvorená.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *