16. apríla 2024
História

AKO VYZERAL BRATISLAVSKÝ HRAD: V roku 1950 to bola zrúcanina!

Slovensko je bohaté na romantické zrúcaniny starých hradov. Vedeli ste, že jednou z nich bol ešte pred 70 rokmi aj Bratislavský hrad? Tu je dôkaz! Ako vyzeral Bratislavský hrad v roku 1950?  A ako vyzerá dnes?

Brožúrka z r. 1950.

Bratislavský hrad je dnes pýchou hlavného mesta. Hoci o jeho veľkorysej rekonštrukcii spred pár rokov, ktorá vyšla na viac ako 100 miliónov eur si môžeme myslieť čokoľvek, výsledok je impozantný. Áno, takto má vyzerať hrad hlavného mesta štátu či kráľovstva! Pritom ešte pred pár desaťročiami bol „obrátený stolček“ ruinou, ktorej hrozil totálny kolaps a zánik.

UNIKÁTNE FOTKY

Vo svojej zbierke mám útlu knižočku Pamiatky Bratislavy č. 1 – Hrad z roku 1950. Dostala sa ku mne v prvej polovici 90. rokov, keď som cez leto brigádoval v Mestskom múzeu a týchto starých brožúr tam mali haldy. Už vtedy to boli vlastne starožitnosti, ale nevedeli čo s nimi. Starý nepoužitý propagačný materiál. Ešteže som mal toľko chochmesu, že som si jednu vzal a uchoval dodnes.

Dvadsaťštyristranová knižočka v skratke opisuje históriu Bratislavského hradu, ktorá sa neveľmi líši od toho, čo dnes nájdete bárskde na nete. Jej súčasťou sú však aj hĺbkotlače vtedy aktuálnych fotografií. Poviem vám, je to smutné listovanie. Sám som bol zhrozený, ako vyzeral Bratislavský hrad! Bez vežičiek, strechy, s prázdnymi oknami, pováľanými múrmi… Niečo ako lepší Pajštún, maximálne.

HISTÓRIA BRATISLAVSKÉHO HRADU

Prvýkrát sa hrad Brezalauspurch a mesto pod ním spomínajú v roku 907 v tzv. Salzburských análoch (Annales Iuvavenses maximi). Ale hradisko na kopci nad Dunajom stálo už za Keltov a neskôr toto strategické miesto obsadili Rimania. A je jasné, že aj v čase Veľkomoravskej ríše hralo dôležité miesto…. Skrátka, o Hradný kopec bol vždy záujem.

Z PALÁCA KASÁRNE

Úpadok Bratislavského hradu sa začal koncom 18. storočia, keď ho  cisár Jozef II. pridelil pre potreby kňazského seminára. Namiesto cisárskych úradníkov a členov dvora sa tam usídlili študenti teológie! V roku 1802 Hrad dostali vojaci a z kedysi pyšného paláca sa stali kasárne. V roku 1809 ho malo na muške napoleonské delostrelectvo a dielo skazy dokonal 28. mája 1811 obrovský požiar, ktorý vážne poškodil budovu hradného paláca. Vojaci tam však zostali až konca druhej svetovej vojny. Svojou polohou a rozhľadom do krajiny bol Hradný kopec výbornou pozorovateľňou pre protilietadlovú obranu mesta. Ešte pár rokov pred vojnou sa vážne uvažovalo, že ruiny Bratislavského hradu zbúrajú a postavia tam budovu Krajinskej politickej správy Slovenska.

Osudný požiar v r. 1811.

Práve neradostný povojnový stav zachytáva moja knižočka. Sú to jedny z posledných fotiek Hradu v stave zrúcaniny, lebo už v roku 1956 sa začala jeho záchrana a obnova. Najväčší podiel zásluhy na tom mal vtedajší vedúci Katedry vývoja architektúry Stavebnej fakulty Alfréd Piffl a vo veci sa angažoval aj spisovateľ a výtvarník Janko Alexy. Rekonštrukcia hradného paláca sa ukončila v roku 1968, potom tam Dubček a pol., zasadili aj pamätné lipy.

Po tejto záchrannej obnove mal Bratislavský hrad žltú pieskovú farbu. Až v roku 2010 dostal pôvodnú bielu barokovú fasádu. A na záver sľúbené porovnanie fotiek z roku 1950 a z roku 2020. Čo poviete?

Korvínova brána bola postavená okolo roku 1440.
Dnes sa volá Žigmundova brána.
Leopoldova brána z r. 1673.
Dnes slúži ako vjazd pre autá.
Viedenská brána postavená v r. 1712.
Dnes hlavný vstup do hradného areálu.
Víťazná brána postavená za Márie Terézie v r. 1764 – 1769.
Víťazná brána dnes.
Stav Hradu v r. 1950.
Ani sa nechce veriť…
1950
2020

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *