SNP v Bratislave: 28-ročného hrdinu zastrelili na Novej dobe!

Slovenské národné povstanie, to nebola záležitosť len Banskej Bystrice a okolitých hôr. Po stopách SNP sa môžete vydať aj v Bratislave.

Na jeden pohnutý príbeh som narazil, keď som nedávno išiel okolo Novej doby na rohu Vajnorskej a Bajkalskej. Na dome som si všimol pamätnú tabuľu s nápisom:

Pamätnú tabuľu osadili v r. 1960.

„V tomto dome dňa 3. februára 1945 bol slovenskými klérofašistami zákerne zavraždený major Michal Pavlovič, hrdina Slovenského národného povstania. Česť jeho pamiatke!“ Čo sa teda v osudný deň v inak pokojnej štvrti Nová doba stalo?

V tomto dome na Novej dobe Pavloviča zastrelili gardisti.

V armáde vojnovej Slovenskej republiky pôsobil Michal Pavlovič ako poručík autopráporu v Nitre a bol nasadený na východnom fronte. Pre tých, ktorí by nevedeli, slovenská armáda po boku nemeckých nacistov bojovala proti Sovietskemu zväzu. Pavlovič chcel spolu s jednotkou prejsť na stranu bieloruských partizánov, ale plány na dezerciu boli odhalené a on zatknutý. Odsúdili ho na trest smrti, jemu sa však predsa len  podarilo k partizánom utiecť. V Bielorusku potom pôsobil ako partizánsky veliteľ a styčný dôstojník Československej vojenskej misie v Moskve.

Pred vypuknutím SNP, začiatkom augusta 1944, ho vysadili vo Veľkej Fatre. Skontaktoval sa s radistami, ktorí pre neho zabezpečovali spojenie s Moskvou a tiež spolupracoval s velením v Banskej Bystrici. Po potlačení SNP bojoval v horách na strednom  Slovensku a neskôr sa stiahol do Bratislavy, kde pokračoval v ilegálnej odbojovej činnosti. V januári 1945 bol zatknutý, ale jemu sa znova sa podarilo ujsť. Žiaľ, pri ďalšom pokuse o zatknutie 3. februára 1945 ho už komando Hlinkovej gardy v konšpiračnom  byte na Novej dobe zastrelilo.  Michal Pavlovič mal iba 28 rokov. Po smrti ho in memoriam povýšili na majora. Jeho pozostatky boli exhumované a prenesené na cintorín v Kapinciach okr. Nitra.

Pamätník na Námestí SNP.

Ktohovie, koľko podobných príbehov skrývajú bratislavské domy a ulice. Môj otec vraví, že si pamätá ako sa ozýval rev ľudí, ktorých na Vlčkovej ulici vypočúvali gardisti. Hoci mal vtedy iba nejakých sedem – osem rokov, na také niečo nedokázal zabudnúť…  Treba mať na pamäti, čo je Slovák schopný spraviť Slovákovi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *