Prečo sa to preboha volá BRATISLAVA, MY LOVE?!

Maj láv!

Už zopár dní má fejsbuková stránka Bratislava, My Love vyše 5 000 sledovateľov. To je možno vhodná príležitosť obzrieť sa späť a vysvetliť jednu vec, ktorá viacerým návštevníkom stránky vŕta hlavou. Z času na čas sa niekto ozve s výčitkou: „Prečo je to Bratislava, My Love?“ A znechutene dodávajú hodnotiace úsudky… Takže, prečo som stránke dal pred dva a pol rokom taký názov? Čo mi slovenčina nie je dostatočne ľubozvučná? To sa furt musíme opičiť po tých Američanoch? Vôbec nie.

K názvu ma inšpirovala jedna foto kniha o Paríži, ktorá sa volá Paris, Mon Amour. Na jej obale je fotka kaviarenského stolíka v Café de Flore od francúzskeho fotografa Jeanloupa Sieffa. Láska na prvý pohľad!

Jeanloup Sieff: Café de Flore, obálka knihy.

Paríž je roky moja srdcovka… (zopár fotiek tu: https://www.flickr.com/photos/ajkoduricek/albums/72157698636755970). Ale až po mojej rodnej Bratislave. Keď som sa rozhodol založiť si stránku, názov – Bratislava, Mon Amour – mi veľmi nesedel. A slovenský názov – Bratislava, Moja Láska – zase nemal ten medzinárodný šmrnc. Takže nakoniec som sa rozhodol pre Bratislava, My Love.

Ak sa to niekomu nepáči, jeho vec, ale možno by si mal uvedomiť, že stránka funguje na Facebooku. Americkej (!) sociálnej sieti, ktorá sa vôbec nevolá Knihatvárí! Keď fičíte na „fejsbúku“, čo vám potom prekáža na „maj láv“?

Anglický názov, celosvetovo zrozumiteľný, tiež otvára možnosti osloviť cudzincov, ktorí v Bratislave už boli, alebo sa sem chystajú, či tu dokonca už žijú a pracujú. Veľkú časť obsahu tvoria fotografie, a tie sú zrozumiteľné komukoľvek na svete aj bez textu. A ak bude nejaký „inostranec“ zvedavý o čom píšem, umelá inteligencia mu to zo slovenčiny ako-tak preloží.

Na jar tohto roku som k profilom na Facebooku a Instagrame pridal aj samostatnú internetovskú stránku balove.sk. Názov vznikol skrátením názvu profilov na sociálnych sieťach, lebo bratislavamylove.sk, čo je 16 písmen plus dve – by asi každý druhý vyťukal chybne. Ale balove, to je v poho.

Takže, aby som to zhrnul, profily @bratislavamylove aj stránka balove.sk sú vyjadrením mojej lásky k mestu. O môj pohľad a pocity sa rád delím s ostatnými Bratislavčanmi, Slovákmi aj cudzincami. So všetkými, čo majú Bratislavu radi. Je to naša láska, je to naša love!

Pred 22 rokmi na Starom moste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *