Obrad v Dóme sv. Martina: Veľkonočné mystérium v čase korony

Prirodzený a stáročiami overený beh vecí nezastaví ani epidémia. A je to fajn pocit, že v človečenstve je niečo silnejšie ako aktuálny strach. Dnes slávime tzv. Zelený štvrtok. Kresťania si v tento deň pripomínajú poslednú večeru Ježiša Krista a jeho učeníkov… Mystérium premeny chleba na telo, a vína na krv Spasiteľa, sa stalo základom svätej omše. „Toto robte na moju pamiatku…“

Okrem toho, že sa dnes väčšina z nás odhodlá dať si k obedu špenát, v Dóme sv. Martina sa v tento deň koná slávnostná omša svätenia olejov. Diecézny biskup Stanislav Zvolenský posvätí tri druhy olejov – olej katechumenov, ktorý predstavuje posilu v boji so zlým duchom, olej chorých a krizmu, ktorá sa používa pri krste či birmovaní. Na štvrtkovej omši v Dóme sv. Martina sa zvyčajne zúčastňujú všetci kňazi bratislavskej diecézy. Posvätené vzácne oleje budú používať pri svojej službe celý následujúci rok.

Raz som sa bol na Zelený štvrtok v Dóme pozrieť – katedrála plná kňazov v slávnostných rúchach, vo vzduchu exotická vôňa kadidla a dym… Výnimočná atmosféra. Tento štvrtok sa však omša svätenia olejov odohrá bez účasti veriacich. Priznám sa, že neviem podrobnosti, ale predpokladám, že tam nebudú môcť byť ani tie desiatky kňazov zo všetkých farností v Bratislave a okolí. Veľká noc 2020 bude zvláštna pre všetkých.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *