24. apríla 2024
Miesta

AKTY X: Tajomné kruhy nad Bratislavou!

Nenechajte sa zmiasť, toto fakt nie je výplod začínajúcej sa uhorkovej sezóny. Toto sú vedecké fakty! Na úvod musím priznať, že raz som už robil reportáž o tajomných kruhoch v obilí pri obci Kozárovce. Videl som pováľané obilie, ktoré záhadológ Miroslav Karlík vysvetľoval ako dielo mimozemskej návštevy, ezoterik ako prejav energií Matky Zeme a meteorológovia ako dôsledok vzdušných vírov alebo tvorivého vtipkára z dediny. To, o čom píšem teraz, je však úplne iná káva. Toto nie je fejk!

Nad Malými Karpatmi to býva divoké.

Uplynulý víkend bol búrlivý, oblačný, upršaný i slnečný a hlavne teplý. Neviem ako vy, ale ja si niekoľkokrát denne kontrolujem predpoveď počasia na stránke SHMÚ. Dávno viem, že zázračnému Aladinovi nemôžem veriť ani na 50 %, v o to väčšej úcte mám sekciu radary. Tam pekne vidím, kde sú práve búrkové mraky a ako postupujú smerom k Bratislave. Veľmi užitočné info, ak sa chystám na ryby alebo len tak von. No a práve v tejto sekcii som si všimol, že nad Bratislavou a v jej tesnom okolí radad zobrazuje akúsi veľmi čudesnú oblačnosť. Skoro dokonalé kruhy, ktoré sa vznášajú nad mestom a nedovolia preniknúť frontu oblačnosti. „Čo to je?“ hovoril som si už viackrát, ale tentoraz som sa vytočil zo záhadných kruhov natoľko, že som nabral guráž a obrátil sa s otázkou na odborníka – kamaráta Martina Benka, generálneho riaditeľa Slovenského hydrometeorologického ústavu. A ten mi moje Akty X úplne zrušil.

Takto zobrazuje oblačnosť radar SHMÚ.

To, čo vidím na obrazovke, vraj nie sú žiadne zvláštne kruhové oblaky. „Sú to kružnice, ktoré vznikajú ako dôsledok geometrie merania radarom, ktorý je umiestnený na Malom Javorníku. Radar totiž nemeria spojito celý objem atmosféry nad ním, ale je to rozdelené do 12 kužeľov, z ktorých každý je cca 1 stupeň široký. Ak sa potom vyskytne tenká vrstva mrakov, tak ju radar nevie zachytiť celú. To, čo potom vidíte na animácii je rez cez takéto kónusy.“ Teda polopate – radarový signál, ktorý meria oblačnosť, je vysielaný tak, že sú medzi tým medzery. A tak sa výsledok zobrazuje ako sústredené kružnice, hoci oblaky, samozrejme, taký tvar nemajú. Škoda, lebo nejaké záhadné kruhy či víry sa mi páčili viac ako nedokonalosť technického zobrazenia.

Takto meria radar oblačnosť nad sebou. Už je jasné, ako záhadné kruhy vznikajú.

Ale keď som už mal Martina takto na linke, spýtal som sa na to, v čom spočíva tajomstvo počasia v Bratislave.  „To, že tu máme Malé Karpaty aj Dunaj, je veľká výhoda. Bratislava má šťastie, že má dosť veternú polohu, tým pádom je tu napriek rušnej doprave dýchateľný vzduch a smogové inverzie na jeseň a v zime sa tvoria zriedkavejšie.“ A má pravdu, sám som si pred časom uvedomil, že dýchať sa dá bez problémov aj na Račku, lebo vietor vanúci cez Šancovu všetko rozfúka. Podľa Martina Benka Malé Karpaty rozdeľujú Bratislavu, čo sa týka počasia, na dve rôzne oblasti. „Záhorská časť mesta, teda Záhorská Bystrica, Lamač, Dúbravka, máva neraz úplne iné počasie ako zvyšok mesta. Neraz sa stáva, že na dúbravskej strane tunela Sitina prší a na druhom konci v Mlynskej doline už nie.“

V posledných rokoch keď prší, tak poriadne!

A rada odborníka na záver – ak sa chcete schladiť, choďte do lesoparku, kde je o niekoľko stupňov nižšia teplota ako napríklad na Hodžovom námestí. Ak by som mal kamaráta zoológa, asi by doplnil: Ale bacha na komáre!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *